19.4 C
Cherkasy
Середа, 23 Квітня, 2025

Податки для селян та фермерів: чи можна продавати овочі та молоко без ФОПа

Популярне

Чи обов'язково ставати підприємцем, щоб продавати овочі, фрукти чи молоко з власного господарства? Коли за законодавством продаж власної городини не вважається підприємницькою діяльністю?

Детальніше про податкові правила для селян та приватних фермерів – у матеріалі РБК-Україна.

Головне:

  • Чи потрібен ФОП, щоб продавати овочі та фрукти?
  • Які пільги для селян та фермерів передбачені законодавством?
  • Коли селянам та фермерам потрібно реєструвати ФОП?

Чи потрібно реєструвати ФОП для продажу власно вирощеної продукції

У публічному просторі деякі експерти почали публікувати інформацію щодо обов’язковості реєстрації ФОП усім, хто продає власно вирощену городину та продукти тваринництва. Втім, за словами голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, така вимога ніколи не існувала. Ба більше, Податковий кодекс передбачає пільги для продажу власної городини та продуктів тваринництва.

Крім того, він звернув увагу на те, що будь-яка фізична особа має право реалізовувати надлишки продукції, вирощеної на своїй присадибній ділянці або на землях для ведення особистого селянського господарства, без реєстрації підприємницької діяльності, за умови дотримання встановлених норм.

Умови для реалізації власної продукції без реєстрації ФОП

Згідно з Податковим кодексом України, фізичні особи мають право продавати власну сільськогосподарську продукцію без реєстрації ФОП, якщо дотримуються певних умов.​

"За статтею 165 Податкового кодексу селяни мають право продавати власно вирощену продукцію на суму до 12 мінімальних заробітних плат на рік без реєстрації ФОП, без декларування та без сплати податків", – прокоментував РБК-Україна експерт з податків, судів та інвестицій Богдан Янків.​

У 2025 році ця сума складає 96 000 гривень з розрахунку мінімальної заробітної плати, помноженої на 12 місяців.

За словами Янківа, для підтвердження статусу особистого селянського господарства необхідно отримати довідку форми 3-ДФ. Зазначена довідка видається сільською, селищною або міською радою за місцем проживання платника податків протягом п'яти робочих днів з моменту подання письмової заяви.

"Цей документ засвідчує, що продукція вирощена на власній земельній ділянці, наданій для ведення особистого селянського господарства", – додав експерт.​

Коли потрібно реєструвати ФОП для продажу своєї продукції

"Всі, хто не мають довідки 3-ДФ чи перевищують оборот в 12 мінімальних зарплат за рік, мають зареєструвати ФОП", – зазначає Богдан Янків.​ Також він уточнює, що такі особи зобов’язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, а також самостійно сплачувати податок із суми перевищення ліміту.

Окрім продукції рослинництва, слід враховувати й доходи від продажу тваринницької продукції. У цьому випадку неоподатковуваний ліміт складає 400 тисяч гривень рік (50 мінімальних зарплат). Однак при цьому потрібно надати підтвердження самостійного вирощування, відгодовування або розведення продукції тваринництва. Якщо таке підтвердження відсутнє, то всі доходи оподатковуються на загальних підставах.

Варто зауважити, що ці зміни є відносно новими. Раніше обмеження щодо доходу від продажу власної сільськогосподарської продукції не встановлювалися. Експерт прогнозує, що найближчими роками ці правила залишаться без змін.

Нагадаємо, що у 2025 році змінились правила сплати податків для ФОПів. Про нові правила сплати військового збору, єдиного соціального внеску для підприємців та відновлення позапланових податкових перевірок у матеріалі РБК-Україна.

Для підготовки матеріалу використали коментарі експерта з податків, судів та інвестицій Богдана Янківа, публікації Голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева та матеріали з Податкового кодексу України.

ТОП новини

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі

Останні новини