19.9 C
Cherkasy
П’ятниця, 24 Травня, 2024

Бізнес на диму і в диму. Як заробляють на кальянному ринку в Україні та Черкасах? (ВІДЕО)

Популярне

У новому розслідуванні команда “18000” розповідає, як працює ринок тютюну для кальянів, а також скільки країна втрачає грошей через те, що ця діяльність досі “в тіні”.

У пошуках акцизної марки

Не так давно кіоски із продажу нелегальних тютюнових виробів буквально заполонили українські міста. Зокрема і Черкаси. Завдяки резонансу та розголосу їх вдалося частково прибрати. Але втрати державного бюджету від безакцизного продажу цигарок досі колосальні і вимірюються мільярдами гривень – принаймні про це зазначають експерти та політики.

Дмитро Купира

Втім якщо про легалізацію звичайного тютюну говорять часто, тютюн для кальянів залишається поза увагою.

– Податковий кодекс України чітко визначає, що будь-які тютюнові вироби продаються і обкладаються акцизом. На 100 грамів акциз становить 236 гривень. Відповідно, якщо це пачка тютюну для кальяну, наприклад, 50 грамів, то тільки акцизна ставка буде 118 гривень, – зазначає в коментарі “18000” виконавчий директор ГО “Життя” Дмитро Купира. – А ще є ПДВ від кінцевої ціни, місцевий акциз. І, так би мовити, собівартість та прибуток цієї пачки. Пачка 50 грамів навряд коштуватиме менше 200 гривень.

Втім ми таку знайшли. За пачку в 50 грамів у Черкасах ми заплатили близько 100 гривень. На ній немає ніяких акцизних марок. Відповідно, податки з не сплачуються. Схоже, заробіток виключно для підпільних виробників та недоброчесних продавців.

Час від часу такі підприємці платять невеликі штрафи. За даними судового реєстру, за останній рік на Черкащині покарали лише одного продавця на всю область. Його покарання – штраф на суму 3 400 гривень. В інших регіонах ситуація аналогічна.

Заклад у Черкасах, де продають кальяни

І якщо немарковані акцизними марками контрафактні цигарки знайти доволі складно, то з тютюном до кальяну навпаки – спробуй знайти хоча б щось промарковане акцизом.

У самих Черкасах кількість закладів, які торгують тютюном для кальянів, зростає. Частина з них розміщена в самому центрі і сусідять з обласною адміністрацією та міською радою. Ми зайшли у два магазини в центрі Черкас і без проблем купили безакцизний тютюн для кальяну.

Але ця історія зовсім не про Черкаси, адже подібний стан речей по всій Україні. Ринок продажу безакцизних товарів ледь не повністю в тіні.

Державна податкова служба України на наш інформаційний запит відповіла, що торгівля безакцизними товарами, а саме тютюном, через інтернет заборонена. Ми спробували це перевірити. Від одного з інтернет-магазинів кальян для тютюнів нам приїхав під виглядом ароматизаторів. Ще один тютюн замаскували під косметику. За все ми заплатили трохи менше ніж 1000 гривень. На них немає жодного акцизу та маркування.

Кальянний ринок: торгівля безакцизними товарами

Виробники й продавці подібного безакцизного тютюну мають вагому перевагу перед тими, хто хоче продавати чи виготовляти його у легальний спосіб.

Нам вдалося знайти лише одне місце, де продають маркований тютюн. Його ціна, прогнозовано, була вдвічі вища за безакцизний.

– Багато хто все ще продовжує завозити кальянний тютюн без акцизу, неофіційно, і навіть виготовляти в домашніх умовах, – говорить представник “Сигарного дому Фортуна” Дмитро Гурінчик. – Щодо боротьби, все, що можемо – сказати, де продається, і направити туди перевірку. Ринок кальянів не сильно великий, порівняно з цигарками, не більше 5%. При цьому безакцизна продукція може складати до 60-70% зараз в Україні.

Для розуміння, ринок цигарок в Україні – це до сотні мільярдів гривень. Відповідно, навіть 5% від нього, які поглинає тінь – це сотні мільйонів недоотриманих податків. Зважаючи на те, що країна у стані війни, ці кошти можна було б багато куди направити.

юрист Богдан Кашник

Про набір тютюнів, які нам надійшли, ми дізналися завдяки інтернет-блогерам, які роблять відеоогляди та рекламують подібну продукцію.

– Відповідно до закону про рекламу, є заборона на рекламування та стимулювання продажу тютюнових виробів і тютюну для кальяну. Законодавчо є врегулювання для заборони реклами, але є проблеми із виконанням цього закону вже в площині правозастосування і контролю. Це компетенція Держпродспоживслужби. Вона реалізує політику у сфері контролю та дотримання прав споживачів, – говорить юрист Центру демократії та верховенства права Богдан Кашаник.

Зі слів експерта, цей орган відповідає і за дотримання інших заборон, зокрема і паління кальянів у публічних місцях, та перевірку проходження продукту і його якості.

У відповіді на наш інформаційний запит Держпродспоживслужба повідомила, що протягом 2023 року за порушення закону на продаж та рекламу тютюнових виробів покарали 150 суб’єктів господарювання по всій країні. Це десь один суб’єкт господарювання у квартал на одну область. Лише у Черкасах ми нарахували понад 20 точок з продажу безакцизного кальяну. Також є десяток закладів, де його, попри заборону, можна покурити.

Заборонити не можна дозволити

Отже, тютюн мають продавати з акцизними марками. За інформацією учасників цього ринку, левова частина продається без. Торгівля в інтернеті заборонена – торгують. Реклама заборонена – рекламують. Паління в ресторанах та барах заборонено – палять.

Висновок простий – ринок функціонує. У нього є свої імпортери, виробники, дистриб’ютори, роздрібні споживачі та спеціалізовані заклади. При цьому він у тіні та під забороною. І мова не про тяжкі наркотики чи зброю, а про кальян.

Українська кальянна асоціація, яка налічує близько сотні членів, має своє бачення легалізації діяльності цього ринку й виступає за впровадження дозвільно-ліцензійної системи контролю. Принаймні в цьому переконує очільник асоціації Дмитро Дмитрук.

Дмитро Дмитрук - очільник Української кальянної асоціації

За словами Дмитрука, у Чехії з 1 березня набрали чинності зміни до законодавства з оподаткування саме кальянного тютюну.

– У Чехії виділили окрему позицію “кальян”. У такому тютюні лише 20% по факту тютюну. Все решта – сиропи, патоки, ароматизатори. Тобто якщо ви берете банку 100 грамів, лише 20 % у ній буде тютюн. У Чехії податок накладають саме на цю суху частину, – каже Дмитрук.

Нині ж в Україні акциз сплачується за за всю суміш у пачці, хоча інколи тютюну там справді менше 20 %. Ймовірно, зменшивши акциз, можна досягнути поступової легалізації ринку, адже правоохоронна система не сильно когось лякає.

У 2022 році були подібні законодавчі ініціативи. Тоді окремі депутати пропонували послабити обмеження на кальянному ринку. Втім після резонансу, який викликали, зокрема, антитютюнові організації, від цієї ідеї відмовились.

– Україна у 2006 році фактично взяла на себе зобов’язання поступово імплементувати рамкову конвенцію. У ній зазначено, що в усіх приміщеннях і, перш за все, закладах ресторанного господарства працівники мають бути захищені. Ті, хто дозволяє курити кальяни в таких закритих закладах, порушують низку законів, – говорить виконавчий директор ГО “Життя” Дмитро Купира.

Може здаватися, що через війну легалізація ринку тютюну для кальяну є “не на часі”. Але щоб віднайти пачку тютюну, з якої держава отримає мінімум 118 гривень, нам довелось обійти десятки магазинів. Крім цього, ми купили аналогічної продукції на 1 000 гривень, з яких країна не отримає нічого.

Попри те, що правозахисники та борці за здоровий спосіб життя вважають, що ринок врегульований, ми бачимо суцільну тінь, в якому опинилися мільйони гривень, які могли б надійти до бюджету. Ринок існує і він функціонує, проте не за правилами держави, а за правилами тих, хто мав би контролювати закони держави.

Також читайте: Найдорожче житло: скільки коштує оренда квартир у Черкасах.

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини