У Тальному проведуть комплекс протиепідемічних та профілактичних заходів, пов’язаних із випадками сказу диких тварин.
Про це повідомили в пресслужбі Тальнівської міськради.
У липні заходи відбудуться у місті Тальне, а також у селах Онопріївка, Лісове, Здобуток, Талянки. У серпні профілактичні заходи будуть проведені у селах Глибочок, Вишнопіль, Зеленьків, Павлівка Перша. У вересні роботи заплановані у селах Колодисте, Лоташеве, Легедзине, Тальянки, Майданецьке.
Зазначений графік може бути скоригований через спалахи сказу в окремих населених пунктах або наявність вакцини.
Щеплення свійських тварин від сказу проводиться щоденно у ветеринарній лікарні за адресою: м. Тальне, вул. Святотроїцька, 58. Заходи спрямовані на запобігання поширенню небезпечної хвороби та забезпечення безпеки населення та свійських тварин.
Чим небезпечний сказ?
Сказ — особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно тяжке й невиліковне інфекційне захворювання тварин і людини, яке неминуче закінчується смертю.
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок потрапляння її слини на свіжі поранення, подряпини або слизові оболонки.
Особливо небезпечним є те, що вірус може з’являтися в слині тварини за кілька днів до появи перших симптомів. Тобто, тварина може поводитися цілком природно, але бути інфікованою. Небезпека може приховуватися навіть у вашому домашньому улюбленці. Тому, після укусу будь-якою твариною потрібно йти до лікаря.
Як передається сказ?
Інфікуватися від хворої тварини можна через:
- укус;
- подряпину чи мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
Перша допомога при укусі твариною
- Якнайшвидше ретельно промийте рану, подряпини, садна чи заслинені місця струменем води з милом.
- Обробіть краї рани спиртом 70% або настоянкою йоду 5%. Накладіть стерильну пов’язку. Ці заходи значно знизять ризик розвитку сказу.
- Негайно зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту. У разі його відсутності — до хірургічного кабінету або хірургічного відділення лікувально-профілактичного закладу.
- У разі підозри на зараження сказом потрібна негайна імунізація, адже дія вакцини проявляється через два-три тижні.
Профілактика захворювання
У разі укусу, пошкодження шкіри, ослинення хворою на сказ твариною людині показане введення антирабічної вакцини. Таких щеплень, за класичною схемою, має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Починати введення вакцини та імуноглобуліну потрібно якнайшвидше після укусу або ослинення, тобто, немає граничного терміну початку вакцинації. Це пов’язано з особливістю розвитку хвороби.
Як відбувається зараження сказом?
Зараження сказом відбувається при потраплянні на пошкоджену шкіру або слизові оболонки зараженої слини, спинномозкової рідини або частинок мозку хворої тварини. Спочатку вірус розмножується в місці потрапляння. “Улюбленими” місцями для цього є м’язи та нерви. Причому швидкість розмноження вірусу в нервах у рази більша, ніж у м’язах. Потім вірус по нервах зі швидкістю приблизно 12-24 мм на добу просувається до спинного мозку, а точніше — до нервових вузлів поруч із ним. Коли вірус досягає цих нервових вузлів, там він розмножується ще раз. Після цього вже зі швидкістю 200-400 мм на добу просувається до головного мозку, де й викликає запалення мозку та його оболонок, від чого людина, власне, й помирає.
Якщо розвиваються симптоми сказу, допомогти хворому неможливо, можна лише полегшити його страждання.