На Черкащині триває медичне обстеження, яке проводять мобільні гінекологічні бригади. Протягом цього року вони здійснять близько 240 виїздів до громад, зокрема, і до прифронтових районів.
До складу мобільних гінекологічних бригад входять лікарі-гінекологи та медичні сестри. У більшості бригад також є фахівці терапевтичного профілю. Залежно від умов, прийом ведеться у ФАПах, амбулаторіях, пунктах здоров’я або безпосередньо в обладнаному автомобілі. Регіональні медичні координатори повідомляють громадам про виїзди бригад, а представники громад поширюють цю інформацію через місцеві оголошення, чати чи “сарафанне радіо”, завдяки чому пацієнти дізнаються про можливість запису на консультацію.
Які послуги можуть отримати пацієнтки?
Жінки можуть отримати гінекологічний огляд, консультації щодо здоров’я, планування сім’ї, контрацепції, профілактики інфекцій, допологового та післяпологового догляду, а також підтримку у випадках гендерного та сексуального насильства. Бригада оснащена сучасним обладнанням. Зокрема, портативним апаратом ультразвукової діагностики, що дає змогу проводити УЗД безпосередньо під час візиту.
В умовах війни доступ до медичних послуг для жінок може бути ускладнений через бойові дії, віддалене місце проживання або складні життєві обставини. Саме тому важливо, щоб допомога знаходила тих, хто її потребує. Цю місію виконують мобільні гінекологічні бригади, які вже надали своєчасну допомогу 5,3 тисячі жінок у найвіддаленіших громадах.
Які найпоширеніші запити?
За час роботи проєкту медики провели понад 10,6 тисячі консультацій, забезпечуючи доступ до якісної медичної допомоги там, де вона найбільш необхідна. Найпоширенішими запитами стали:
- Гінекологічний огляд для виявлення гінекологічних захворювань (включаючи інфекції, що передаються статевим шляхом) – 40,32%.
- Консультації лікаря загальної практики щодо захворювань терапевтичного профілю – 37,98%.
- Профілактичні заходи, діагностика та надання рекомендацій щодо лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ, ВІЛ, швидке тестування вагітних, сифіліс, гепатит B і C) – 7,53%.
Мобільні бригади не лише консультують, а й дають шанс на нове життя – 70% патологій у жінок виявлено вперше завдяки проєкту.
“У віддалених громадах Черкащини жінки часто не мають можливості своєчасно потрапити до лікаря через віддаленість медичних закладів або складні життєві обставини. Саме тому наша мобільна бригада приїжджає туди, де допомога потрібна найбільше. Ми не лише проводимо огляди, а й виявляємо серйозні захворювання, про які жінки могли не знати. Вчасна діагностика — це шанс на збереження здоров’я та життя”, — каже Наталія Лакуста, регіональний медичний координатор мобільних бригад у Черкаській області.
Загалом в Україні працює 28 мобільних гінекологічних бригад у 23 регіонах України.
Раніше ми повідомляли, що на території Черкаської області реалізують масштабний проєкт для працівників “екстренки”.