У Черкасах відбулися громадські слухання щодо житлової забудови низки локацій, попри намагання місцевої влади приховати факт зборів. Члени містобудівної ради не підтримали 4 із 6 запропонованих їм варіантів забудови, хоча забудовники організували контрольоване голосування. Зокрема, йдеться про будівництво в районі колишнього шкірвендиспансеру, а також на березі Дніпра.
Про це пише “18000”.
Як організовували слухання в Черкасах?
Громадські слухання, про які оголосили ще 2 грудня, об’єднали з містобудівною радою. Чиновники розмістили інформацію про слухання лише на сайті міської ради у розділі “Новини-Суспільство” і на фейсбук-сторінці департаменту архітектури та містобудування, що не є найбільш популярними серед містян ресурсами.
Широкому загалу про проведення зборів стало відомо напередодні, коли інформацію надіслали депутатам Черкаської міської ради, також про це написали журналісти “18000”. Попри запрошення, на громадські слухання не прийшов жоден депутат за винятком представника політичної сили “Слуга народу” Анатолія Волошина. Він час від часу намагався переконати присутніх у доцільності житлової поверхової забудови території колишнього шкірвендиспансеру, а також набудови нових багатоповерхівок по вулиці Героїв Дніпра.
Для чого були слухання?
Відповідно до норм чинного законодавства, зміна функціонального призначення земельних ділянок за допомогою розроблення детальних планів територій можлива до 1 січня 2025 року. Після цієї дати змінити цільове призначення землі буде можливо лише за рахунок розроблення та затвердження генеральних планів міста, що суттєво ускладнює процес.
Аби встигнути до 1 січня, чиновники і політики організували слухання, на які винесли низку адрес, у робочий день напередодні вихідного. Попри намагання присутніх перенести збори на іншу дату у більш зручний час, на це не погодились ані члени містобудівної ради, ані організовані забудовниками “представники” громади.
Хто прийшов на слухання?
На початку слухань зареєстрували понад 90 осіб. Більшу частину, як згодом вдалося з’ясувати, склали, зокрема, наймані працівники комерційних підприємств, афілійованих з депутаткою Черкаської міської ради Оленою Агаповою.
У центрі Павло Мар’ян – директор компанії, який отримував вказівки, як голосувати
Директор однієї з компаній, бенефіціаркою якої є Олена Агапова, Павло Мар’ян отримував повідомлення у вайбері про те, що не варто голосувати про включення до ревізійної комісії громадських слухань представників від громадськості – місцевого активіста Дениса Гайду і журналіста “18000” Артура Чемириса. Також у повідомленні були образи в бік небайдужих черкасців, які прийшли висловити свою думку щодо забудови. Це повідомлення Мар’яну надсилала бухгалтерка одного з підприємств, також афілійованого з депутаткою міської ради Оленою Агаповою. У російськомовних повідомленнях йшлося про те, що “Актівісти будут многа пі***ть”, та попри це, потрібно підтримувати всі шість проєктів майбутньої забудови.
У 2022 році компанія, що входить до орбіти депутатки Агапової та її оточення, виграла на земельному аукціоні право оренди ділянки площею дещо більше 0,5 гектарів на набережній Митниці. Цільове призначення землі – будівництво закладів освіти. На цьому місці розробники генерального плану Черкас планували збудувати дитячий садок. Відповідно, ціна оренди для таких цілей виявилась дріб’язковою – 500 тисяч гривень на рік.
Зараз, у 2024 році, компанія, пов’язана з Агаповою, намагалася змінити цільове призначення і дозволити будівництво на місці дитячого садочка 10-поверхового будинку під стінами вже зведених комплексів. Підтримати таке рішення прийшла організована група осіб, серед яких також було чимало пенсіонерів. Вони виступали “за розвиток Митниці” під егідою Агапової та її підлеглих.
Також була присутня ще одна організована група осіб, якою керував поки невстановлений журналістами “Ілья”, а також Артем Ваззило – співзасновник організації, у власності якої ще одна ділянка, на якій планували зведення багатоповерхівки.
Артем Ваззило – співзасновник організації в Черкасах
Йшлося про землю, яку продали із земельного аукціону у 2023 році і, за яку місто отримало понад 10 млн гривень. Цільове призначення цієї земельної ділянки – будівництво багатоповерхівки. Ваззило продемонстрував присутнім рекламний ролик майбутнього комплексу, що вразив присутніх пенсіонерів, втім не переконав членів містобудівної ради та інших представників громадськості.
У своєму короткому виступі Артем Ваззило розповів, що ця будівля нібито має стати перлиною міста: “Щоб, як в’їжджати в місто, її було видно з дамби”. Цю тезу підтримували й інші присутні прихильники Ваззила.
Зауважимо, що його компанія сплатила за ділянки, які під час слухань планували перевести під забудову, найбільше з-поміж інших “претендентів”. Однак ця сума все одно суттєво менша за ціну, яку визначили до цього на конкурентних аукціонах з продажу землі з призначенням під поверхову житлову забудову поруч.
Більшість пенсіонерів, які прийшли на захист цього проєкту, розповідали про будівництво нібито “європейської клініки із соціальними цінами”. Розгледіти цю поліклініку на представлених Ваззило футажах не вдалося.
Черкасці, які прийшли на громадські слухання
Паралельно з проєктом забудови ділянки, що належить Ваззилу, чиновники намагалися “прилаштувати” також і заміну цільового призначення ще однієї земельної ділянки поруч. Вона певний час перебуває в оренді місцевої громадської організації “Футбольний клуб “Макс”, правом оренди якої вже давно, за нашою інформацією, володіє одіозний забудовник Альберт Норченко. На місці рекреації та будівництва спортивних споруд пропонували побудувати п’ять 17-ти поверхових секцій житлових будинків. Але ці зміни не підтримали члени містобудівної ради і вони не отримали позитивного схвалення на громадських слуханнях.
Також розглядали ще один доволі скандальний проєкт. Йдеться про забудову території колишнього шкірвендиспансеру. Тут, на території у понад 2,5 гектара землі, пропонують розмістити серію багатоповерхівок. Вони, на думку окремих представників містобудівної ради, мали б стати окрасою нашого міста. Об’єкти нерухомості та земельні ділянки у цьому місці, за винятком одного зруйнованого корпусу, належать місту. Цей проєкт також не підтримали через брак голосів. Один з членів містобудівної ради назвав запропонований варіант забудови “сухою ковбаскою багатоповерхівок”.
Де дозволили будівництво в Черкасах?
Водночас підтримали члени містобудівної ради плани житлової забудови території в районі вулиці Тараскова в Південно-Західному районі. Тут ділянку орендує ще одне підприємство, пов’язане зі згаданим Альбертом Норченком.
Також підтримали зміну цільового призначення низки земельних ділянок у районі Соснівки, де свої елітні будинки збудували члени родини колишнього очільника Черкаської обласної державної адміністрації Юрія Ткаченка. Багато років ці будинки офіційно вважали “будинками відпочинку”. Тепер, завдяки рішенню членів містобудівної ради і в майбутньому депутатів Черкаської міської ради, ці будинки можна буде визнати повноцінним житлом. Такий крок, найімовірніше, дозволить родичам Ткаченка офіційно прописатися і сплачувати менше за комунальні послуги.
“Будинки відпочинку” у Соснівці. Фото з інтернету
Зауважимо, що до більшості розроблених проєктів претензії мали члени містобудівної ради, зокрема очільник профільного управління Черкаської міської ради Федір Балаба. Така кількість зауважень, подекуди фундаментальних з точки зору містобудування, свідчить про те, що проєкти розробляли поспіхом і без залучення належної кількості компетентних фахівців.
Учасники громадських слухань
Що далі?
Формально, розроблені проєкти детальних планів території “не пройшли” громадські слухання. Роблячи висновок із цього, малоймовірно, що їх розглянуть під час сесії Черкаської міської ради до 1 січня 2025 року.
Наступне засідання заплановане 24 грудня, де планують ухвалювати бюджет громади на 2025 рік. Питання затвердження цих планів у порядку денному сесії немає. Але чиновники та політики, попри відсутній позитивний результат слухань і засідань містобудівної ради, можуть спробувати додати ці проєкти до порядку денного вже під час сесії. Це було б грубим порушенням регламенту. Або можлива організація передноворічної позачергової сесії. Такий варіант теж не варто оминати, адже низка місцевих політиків і бізнесменів зацікавлені в ухваленні резонансних рішень.
Ще одним варіантом розвитку подій є сподівання на депутатів Верховної Ради, які своїм рішенням можуть відтермінувати норму, яка б унеможливлювала подібні процедури зміни функціонального призначення землі. Символічно, що у час проведення місцевих слухань міський голова Черкас Анатолій Бондаренко зустрічався із депутатом Верховної Ради. Схоже, майбутнє забудови Черкас і збагачення окремих місцевих політиків і бізнесменів переходить у руки депутатів з Києва.
Також читайте: “Ми прийшли з вами дружити, а потім будемо співмешканцями”. У Черкасах обговорюють межі.
Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами.