20.4 C
Cherkasy
Субота, 27 Липня, 2024

“Деяка шкідлива їжа корисніша за здорову”: учені розповіли про нюанси підбору харчування

Популярне

Технології та наука "Деяка шкідлива їжа корисніша за здорову": учені розповіли про нюанси підбору харчування

зелень, їжа, фаст-фуд, м'ясо
Фото: Getty Images | Не всі продукти однакові з погляду поживності та користі, незалежно від ярликів "домашньої" та "шкідливої" їжі

У сучасному світі асортимент доступної їжі надзвичайно великий, від натуральних овочів до готових і надзвичайно смачних напівфабрикатів. І незважаючи на різні думки, вчені вважають, що навіть така їжа може бути кращою за стереотипну "домашню і здорову".

Related video

Зв'язок між ультрапереробленими продуктами та переїданням є предметом інтенсивних досліджень уже впродовж багатьох років, зокрема завдяки роботі вченого-дієтолога Кевіна Голла. Найважливіше дослідження Голла, проведене в Національному інституті здоров'я, показало, що дієти з високим вмістом ультраперероблених продуктів можуть призвести до того, що люди щодня споживатимуть близько 500 додаткових калорій, не усвідомлюючи цього. Це дослідження стало наріжним каменем у найзапекліших дискусіях про ризики для здоров'я, пов'язані з такими продуктами, пише Business Insider.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Незважаючи на свої значні висновки, Кевін Голл уникає давати запропоновані дієтичні рекомендації. "Я не є інстанцією правди і не стверджую, що знаю всі відповіді на подібні питання", — зауважив він. Ультраперероблені продукти, що становлять близько 60% раціону людей у багатьох країнах світу, є неминучою частиною сучасного життя в умовах величезної комерційної системи харчування. Хоча ідеальним варіантом було б повністю відмовитися від них, Голл визнає, що для більшості людей це просто нездійсненно з цілої низки причин. Замість цього він пропонує робити максимально можливий вибір у цих рамках.

Важливо Ситна та освіжальна: рецепт окрошки на кефірі та мінералці

Система класифікації NOVA, розроблена 2009 року і покликана допомогти людям у цьому виборі, ділить продукти на категорії залежно від рівня їхньої обробки:

  • NOVA 1: необроблені або мінімально оброблені продукти, такі як свіжі рослини та продукти тваринного походження.
  • NOVA 2: оброблені кулінарні інгредієнти, такі як олії та сиропи.
  • NOVA 3: оброблені продукти, такі як сир і домашній хліб.
  • NOVA 4: ультраперероблені продукти, як правило, фабричного виробництва і готові до вживання.

Голл підкреслює, що не всі подібні продукти однакові з погляду поживності та користі. Наприклад, домашнє насичене морозиво може бути менш корисним, ніж ультраоброблена овочева печеня з високим вмістом клітковини і вітамінів. "Деякі з цих продуктів NOVA 4 містять багато хороших і мало поганих речовин, про які ми традиційно думаємо з точки зору харчування", — пояснює він, припускаючи, що деякі "шкідливі" продукти можуть насправді бути частиною здорової дієти.

Дослідження, проведене 2024 року й опубліковане в BMJ, підтвердило цю точку зору, вказавши на те, що деякі ультраперероблені продукти, як-от м'ясо, напої з високим вмістом цукру та солодощі, становлять підвищений ризик для здоров'я та пов'язані з ранньою смертю, тоді як інші їхні види можуть бути набагато поживнішими й кориснішими для нашого організму.

Обираючи продукти з ультрависоким ступенем обробки, Голл радить звертати увагу на ті з них, що багаті на цільне зерно, некрохмалисті овочі та бобові, уникаючи при цьому продуктів з високим вмістом насичених жирів, цукру і натрію. Збільшення споживання овочів, навіть поряд із переробленою їжею, також може пом'якшити деякі негативні аспекти її вживання.

Наразі Голл вивчає питання про те, чи може додавання овочів в оброблені страви посилити їхні корисні властивості. Будучи досвідченим батьком, він визнає труднощі, пов'язані з вибором оптимального раціону харчування, але закликає ухвалювати виважені й обґрунтовані рішення на основі наявних наукових даних, а не популярних трендів і щосекундних бажань.

Раніше Фокус писав про те, що людство до 2050 року накриє хвиля діабету. Від мільйонів до мільярдів: нове дослідження розкриває похмурі перспективи розвитку діабету по всьому світу до 2050 року, якщо системи охорони здоров'я вчасно не почнуть діяти на випередження.

Також Фокус писав про швидке надходження штучного м'яса в продаж у США. Дедалі більше країн дають зелене світло штучно вирощеному м'ясу як більш екологічній і гуманній альтернативі традиційним методам виробництва.

Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини