Діджитал Російсько-українська війна Любитель Mercedes і Rolls-Royce: на чому їздить пропагандист Соловйов — що дізналися українські хакери
У команді KibOrg стверджують, що їм вдалося зламати базу даних Російського союзу автостраховиків, де міститься інформація про росіян, які володіють різними автомобілями. Крім Володимира Соловйова там можна знайти президента компанії "АвтоВАЗ", а також директора автозаводу "Москвич".
Related video
Українські хакери з команди KibOrg зламали базу даних Російського союзу автостраховиків (РСА). У їхніх руках опинилося більш ніж 1,5 терабайта персональної інформації про російських водіїв та їхні транспортні засоби. Про це йдеться на сайті організації.
РСА — що відомо
РСА, як стверджується на порталі спілки, є першим у Російській Федерації профоб'єднанням на страховому ринку і його роботу повністю контролює Банк Росії.
У 2021 році з Російським союзом автостраховиків співпрацювала 41 страхова компанія, але до теперішнього часу кількість скоротилася до 34. Серед іменитих компаній значилися "Росгосстрах", "Тинькофф Страхование", "Сбербанк страхование", "АльфаСтрахование" та інші.
Важливо Шахраї викрадають акаунти в месенджерах: що потрібно зробити українцям
Створено союз було ще в серпні 2002 року, і відтоді ведеться єдина база, куди страховики-члени повинні вносити різні документи про страхові випадки і всю іншу інформацію про автомобілі.
Українські хакери зламали росіян — подробиці
Команді українських хакерів KibOrg вдалося роздобути базу даних РСА за останні 15 років, і вона містить у собі мільярди різних записів. Загальний розмір файлів становить понад 1,5 ТБ.
Там можна знайти все, що відомо про власника автомобіля — ПІБ, дату народження, інформацію про водійське посвідчення, паспорт, модель автомобіля, номерний знак і навіть деякі технічні характеристики транспортного засобу.
Преміальні автомобілі пропагандистів Кремля — хто опинився в базі
Команда KibOrg поцікавилася, на яких транспортних засобах пересуваються пропагандисти Кремля та власники різноманітних підприємств, які займаються виробництвом автомобілів.
Наприклад, російський журналіст Володимир Соловйов має у своєму автопарку Mercedes-Benz S-Klasse з номерним знаком "С400СС77RUS". Примітно, що в базі даних міститься одразу три таких автомобілі, але різного року випуску — 2010, 2013 і 2018.
Також у Володимира Соловйова є кілька мікроавтобусів, а саме: Mercedes-Benz Viano 2013 року випуску, Mercedes-Benz Vito 2015 і Mercedes-Benz V-Klasse 2020.
У колекції у російського ведучого, стверджують автори, також є раритетні машини: Rolls-Royce Silver Spur 1960, Porsche 911 2005, BMW Z3 1996, Jeep Wrangler 2007, Mercedes-Benz R-Klasse 2006.
"Цікаво, що вже під час повномасштабної війни з Україною та після запровадження міжнародних санкцій проти пропагандиста, Соловйов придбав ще щонайменше три автомобілі — два мікроавтобуси Mercedes-Benz V-Klasse і Toyota Granvia. Обидва 2022 року випуску, які пропагандист оформив на себе в жовтні та листопаді того ж року, а також Mitsubishi Pajero 2019 року. Вона була куплена в січні 2023 року", — йдеться в повідомленні.
В іншого російського ведучого Дмитра Кисельова не такий великий автопарк. Він володіє кількома мотоциклами, серед яких BMW F650GS 2004 року, DUKATI HY PERMOTARD 796 2012, а також кілька Land Rover 2002 року випуску. Один із них, написали хакери, найімовірніше, згорів у Криму деякий час тому.
У його дружини Марії є Range Rover Evoque 2016 і Дмитро має дозвіл на використання транспортного засобу.
Президент "АвтоВАЗ" Максим Соколов офіційно не володіє автомобілями, проте має величезну кількість дозволів на їх використання. Хакери стверджують, що він любитель німецького автопрому.
Його син Максим володіє трьома автомобілями — Mercedes-Benz V-Klasse, кабріолет BMW Z4 2019 року випуску, а також BMW 840 2020.
Директор автозаводу "Москвич" Дмитро Пронін володіє лише одним автомобілем, як сказано в базі — Mercedes-Benz E-Klasse 2008 року випуску. Водночас у нього є дозвіл на керування Mercedes-Benz GLK-Klasse. Це автомобіль його дружини.
Нагадаємо, 7 травня джерела Фокусу повідомляли, що кіберфахівці ГУР зламали онлайн-сервіси 1С і від росіян почали масово надходити скарги. За даними інсайдерів у спецслужбі, деякі ворожі ресурси, необхідні для ведення ділових баз даних, тимчасово перестали працювати. Користувачі сервісів почали обурюватися, проте їхні коментарі видаляли.