-0.2 C
Cherkasy
Неділя, 22 Грудня, 2024

Тисячолітні батарейки та лампочки зі Стародавнього Єгипту: найвідоміші “недоречні артефакти”

Популярне

Технології та наука Тисячолітні батарейки та лампочки зі Стародавнього Єгипту: найвідоміші "недоречні артефакти"

Стародавній Єгипет, єгипетська лампочка, електрична лампочка, артефакти, Oopart, out-of-place artifact
Фото: Lasse Jensen/Wikimedia Commons | "Лампочка" зі Стародавнього Єгипту

Час від часу археологи виявляють артефакти, які, здається, прийшли до нас не зі свого часу. Зазвичай ці предмети технологічно випереджають свою епоху.

Related video

Розвинені цивілізації з'явилися на Землі кілька тисяч років тому, але більша частина передових винаходів припала на епоху промислової революції, яка розпочалася кілька сотень років тому.

"Недоречний артефакт" або Oopart (out-of-place artifact) — такий термін застосовують до десятків доісторичних предметів, які не відповідають рівню технологічного розвитку свого часу.

Багато вчених намагаються пояснити такі знахідки за допомогою природних явищ. Інші кажуть, що доісторичні цивілізації володіли високими технологічними знаннями, які загубилися у віках.

Ось лише невеликий список "недоречних артефактів", які довелося виявити вченим.

Батарейка, якій 2 тисячі років

Fullscreen
Стародавні "батарейки" з Іраку Фото: Ironie/Wikimedia Commons

Стародавні "батарейки" виявив німецький археолог Вільгельм Кеніг у 1938 році недалеко від Багдада. Батарейки являли собою глиняні глечики з асфальтовими пробками і залізними стрижнями, які були виготовлені 2 тис. років тому.

Дослідження показали, що ці стародавні "батарейки" могли б виробляти понад вольт електрики.

"Вони єдині у своєму роді. Наскільки нам відомо, ніхто більше не знаходив нічого подібного", — заявив експерт із Британського музею Пол Креддок.

Лампочка в Стародавньому Єгипті

Fullscreen
"Лампочка" на барельєфі зі Стародавнього Єгипту Фото: Lasse Jensen/Wikimedia Commons

На рельєфі під храмом Хатхор у Дендері (Єгипет) зображені фігури, що стоять навколо великого предмета, схожого на лампочку.

Письменник і прихильник псевдонаукової теорії палеоконтакту Еріх фон Денікен навіть спробував відтворити цю так звану лампочку, яка світилася моторошним фіолетовим світлом.

Морська карта з Антарктидою без льоду

Fullscreen
Антарктида без льоду на карті Пірі Рейса Фото: ancient-origins.net

Цю цікаву карту створив турецький адмірал і картограф Пірі Рейс (Пірі-Реіс) у 1513 році. Він складав її на основі різних більш ранніх карт, які зображували Антарктиду ще до того, як вона вкрилася льодом.

На карті турецького мореплавця зображено сушу, що "виступає" з південного узбережжя Південної Америки. Капітан Лоренцо В. Барроуз, який служив у картографічному відділі ВПС США, 1961 року написав листа доктору Чарльзу Хепгуду, в якому наголосив: ця ділянка суходолу, очевидно, точно показує узбережжя Антарктиди, яке в наші дні перебуває під льодом.

Доктор Хепгуд (1904-1982) був одним із перших, хто публічно припустив, що на карті Пірі Рейса зображена Антарктида в доісторичний період. Він був істориком із гарвардською освітою, чиї теорії про геологічні зрушення заслужили захоплення Альберта Ейнштейна. Гелгуд висунув гіпотезу про зсув масивів суші, що пояснює, чому Антарктида показана з'єднаною з Південною Америкою.

Сучасні дослідження спростовують теорію Хепгуда про те, що таке зрушення могло відбутися за тисячі років, але показують, що воно могло відбутися за мільйони років.

Детектор землетрусів віком 2 000 років

Fullscreen
Стародавній сейсмограф Фото: Wikimedia Commons

Якщо вірити деяким твердженням, то в 132 році н.е. китайський винахідник Чжан Хен створив перший у світі сейсмограф. Не зовсім зрозуміло, як цей стародавній пристрій працює, але його копії справляються зі своїм завданням із точністю, яку можна порівняти з сучасними приладами.

Стародавній сейсмоскоп досить точно передбачив землетрус 138 року, який стався приблизно за 500 км на захід від столиці Лояна. У столиці ніхто не відчув підземних поштовхів, тож попередження проігнорували — а за кілька днів прибув гонець із проханням про допомогу.

150-тисячолітній водогін

Fullscreen
Труби в печерах біля гори Байгун Фото: Beijing Institute of Geology

У китайських печерах біля гори Байгун було знайдено труби, які вели до розташованого поруч озера. Пекінський інститут геології датував їх віком близько 150 000 років.

Китайське інформаційне агентство "Сіньхуа" повідомило, що 8% матеріалу, з якого були зроблені труби, не вдалося ідентифікувати. Чжен Цзяньдун, науковий співробітник з геології з Китайського управління землетрусів, у 2007 році повідомив, що деякі труби були визнані високорадіоактивними.

За словами Цзяньдуна, багата на залізо магма могла піднятися з глибин Землі, принести залізо в ущелини, де воно затверділо і перетворилося на труби. Хоча він визнав: "У цих трубах справді є щось загадкове".

Антикітерський механізм

Fullscreen
Фрагмент Антикітерського механізму Фото: Wikimedia Commons

Цей механізм часто називають стародавнім "комп'ютером", його створили греки близько 150 року до н.е. Механізм давав змогу з високою точністю проводити астрономічні обчислення.

"В існування такого механізму ніхто не повірив би, якби його не знайшли", — заявив математик Тоні Фріт.

Експерти з годинникових механізмів стверджують, що Антикітерський механізм містить у собі функції, які не використовуються навіть у сучасному годинниковому виробництві.

Сфери віком 2,8 млрд років

Fullscreen
Загадкові сфери з борозенками Фото: Paul Heinrich

Сфери з борозенками на поверхні були знайдені в шахтах Південної Африки. Деякі вчені припускають, що ці предмети утворилися природним чином, як спресована маса мінеральної речовини. Інші стверджують, що сфери точно були зроблені руками доісторичних людей.

"Сфери, які мають усередині волокнисту структуру, дуже тверді, їх неможливо подряпати навіть сталлю", — каже куратор музею Клерксдорпа (ПАР) Рульф Маркс. Він також стверджує, що вік сфер становить близько 2,8 млрд років.

Водночас, якщо сфери — це мінеральні маси, то поки що не зрозуміло, як саме вони утворилися.

Залізний стовп у Делі

Fullscreen
Стовп із Делі Фото: Venus Upadhayaya/Epoch Times

Загадковому стовпу не менше 1,5 тис. років, а можливо, його вік ще більший. Стовп із Делі не іржавіє і вирізняється дивовижною чистотою матеріалу.

За словами професора А.П. Гупти, завідувача кафедри прикладних і гуманітарних наук в Інституті технологій і менеджменту в Індії, делійський стовп на 99,72% складається із заліза.

У наш час коване залізо виготовляють із чистотою 99,8%, але воно містить марганець і сірку — два компоненти, відсутні в стовпі.

Загадка в тому, що стовп, можливо, був виготовлений за 400 років до того, як хоч одна ливарна майстерня у світі змогла б його створити, кажуть деякі вчені.

Важливо Атлантида існує, і вона не одна: топ 10 стародавніх міст, які поглинула безодня

ТОП новини

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі

Останні новини