18.4 C
Cherkasy
Вівторок, 18 Червня, 2024

Жінки мають оновити дані: хто з українок зобов’язаний з’явитися в ТЦК і чи випускатимуть за кордон

Популярне

Ексклюзиви Російсько-українська війна Жінки мають оновити дані: хто з українок зобов'язаний з'явитися в ТЦК і чи випускатимуть за кордон

Мобілізація жінок, штрафи для українок, військовий облік жінок
Фото: Міноборони України | Фото ілюстративне. Обов'язково на військовий облік в Україні мають стати медики та фармацевти

Військовозобов'язані українки мають оновити облікові дані в ТЦК до 16 липня. В іншому разі їм загрожує штраф. Фокус з'ясував, кого саме і як покарають за несвоєчасне оновлення даних.

Related video

Військовозобов'язаних жінок можуть штрафувати на суму від 17 до 25,5 тисяч гривень, якщо вони не оновлять дані протягом двох місяців з моменту набуття чинності закону про мобілізацію. Про це повідомив начальник Кременчуцького районного ТЦК Мирослав Волков.

"Так, їх також можуть штрафувати за порушення правил військового обліку, якщо вони своєчасно не оновлять свої облікові дані. Жінки певних спеціальностей, а це переважно медики, у віці від 18 до 60 років повинні стати на військовий облік і отримати військово-обліковий документ", — сказав Волков.

Військком додав, що жінок мобілізують за їхньою особистою згодою, відповідно до постанови Кабміну №560. Крім того, у період обов'язкового уточнення облікових даних, який триває до 16 липня, ВЛК не потрібно проходити:

 • військовозобов'язаним жінкам, у яких є право на відстрочку від призову;
 • тим, хто старше 55 років;
 • тим, у кого є бронь;
 • тим, у кого є дійсний військово-обліковий документ.

Усі інші військовозобов'язані жінки мають оновити дані та пройти ВВК.

Штрафи для жінок

Нещодавно Мукачівський міський районний суд визнав винною в ухиленні від військового обліку місцеву жительку Ольгу Кулю. Як повідомили ЗМІ, за освітою жінка медсестра. І хоча вона не працювала в медзакладі, за законом мала стати на військовий облік.

Начальник ТЦК попередив Кулю, що за невиконання вимог законодавства її можуть притягнути до відповідальності. Жінці надіслали повістку, яку вона проігнорувала. Після цього ТЦК звернувся до суду, де Кулю визнали винною в ухиленні від військового обліку та призначили штраф у розмірі 5100 грн.

Згідно із Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу", жінки виконують військовий обов'язок нарівні з чоловіками, включно зі службою за контрактом і призовом, у військовому резерві й запасі, а також дотриманням правил військового обліку.

Тому, за словами юриста Євгена Зурнаджи, нові правила мобілізації, згідно з якими всі військовозобов'язані мають оновити дані в ТЦК до 16 липня, поширюються, зокрема, на деяких українок.

Нагадаємо, з 1 жовтня 2023 року обов'язково на військовий облік мають стати жінки:

 • Закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової вищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність;
 • Придатні за станом здоров'я до військової служби;
 • Ті, що підходять за віком (18-60 років);

Українки інших спеціальностей, пов'язаних із військовою сферою, можуть стати на облік добровільно.

"У співробітників ТЦК є доступ до бази "Оберіг", синхронізованої, зокрема, з базою Міносвіти. Перевірити, яку кількість жінок закінчили медичні заклади, військкомам не складає труднощів. Відкрийте свій диплом і подивіться, яка інформація там є — ПІБ, дата народження. Це інформація, яку військкоми можуть отримати в Міносвіти. Далі вони зіставляють дані з базою Нацполіції, з'ясовують адресу реєстрації та надсилають повістку. Якщо військовозобов'язана жінка не реагує, це стає підставою, щоб притягнути її до відповідальності. На сьогодні йдеться про штраф від 17 до 25,5 тис грн. Якщо штраф сплатити неможливо, виконавча служба може заарештувати рахунки", — зазначає Зурнаджі в бесіді з Фокусом.

Варто зазначити, що постановою №563 від 16 травня Кабмін виключив норму, згідно з якою жінки-медики та фармацевти могли влаштовуватися на роботу без військового квитка до кінця 2026 року. Тобто фактично у військовозобов'язаних українок, які раніше не ставали на військовий облік, є час до 16 липня, щоб виконати вимогу закону.

Експерти зазначають, що взяття на військовий облік не означає негайну мобілізацію.

"За законом військовозобов'язані жінки мають стати на облік, але мобілізація — добровільна. Тому оновити дані потрібно, а призивати на військову службу їх будуть за згодою. Йдеться про медпрацівників, фармацевтів. Але якщо є гостра потреба в медпрацівниках, мобілізувати можуть", — каже Фокусу адвокат Олег Леонтьєв.

Зурнаджі додає, що жінки будь-якої спеціальності можуть за власним бажанням прийти до ТЦК, пройти ВЛК, і якщо їх визнають придатними для проходження служби, і вони підійдуть за іншими критеріями, їх можуть мобілізувати на добровільних засадах.

Що стосується медиків — вони зобов'язані стати на військовий облік, а отже, за необхідності їх можуть мобілізувати.

"Є критерії, які вимагають згоди, а є ті, які не вимагають. Припустимо, у жінки немає дітей до 14 років, вона не вагітна, у неї все гаразд зі здоров'ям, і вона проходить медкомісію як медичний працівник. Вона потрібна на фронті? Безумовно. Тому ТЦК може її мобілізувати", — зазначає Зурнаджі.

Що стосується виїзду за кордон. Військовозобов'язані жінки, за словами експертів, можуть виїжджати з країни за наявності штрих-коду, який підтверджує, що вони оновили облікові дані.

Як стати на облік

Військовозобов'язані жінки можуть звернутися до ТЦК та СП за місцем проживання, написавши заяву про взяття на військовий облік. Або оновити дані в мобільному додатку "Резерв+".

У ТЦК при собі потрібно мати:

 • документ, що посвідчує особу;
 • індивідуальний податковий номер (ідентифікаційний код);
 • документи, що стосуються стану здоров'я, сімейного стану, навчання.

Далі жінку направлять на проходження військово-лікарської комісії. Обов'язковими для українок є консультації:

 • терапевта;
 • офтальмолога;
 • невролога;
 • психіатра;
 • ЛОРа;
 • дерматолога;
 • ортопеда;
 • хірурга;
 • стоматолога.

Також за необхідності можуть скерувати до інших фахівців.

Жінкам старше 40 років обов'язково проводять:

 • вимірювання внутрішньоочного тиску;
 • дослідження крові на цукор.

Після взяття на військовий облік ТЦК нададуть військово-обліковий документ.

Ті, хто закінчують цього року або найближчими роками навчання за медичною або фармацевтичною спеціальністю, стають на військовий облік інакше.

Училища та ЗВО за два місяці до випуску подають список випускниць до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Жінкам оформляють тимчасове посвідчення військовозобов'язаної (без визначення ступеня придатності) і вносять інформацію до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів. Посвідчення видають терміном на 30 діб. Далі жінкам потрібно стати на облік за місцем реєстрації.

Нагадаємо, наприкінці 2023 року у Верховній Раді пропонували направляти військовозобов'язаних українок на службу в тилу або на оборонні підприємства. Пропозиція політиків настільки сильно обурила українок, що вони були готові відмовитися від громадянства.

Також Фокус розбирався, чим займатиметься військова поліція в Україні.

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини