33 C
Cherkasy
П’ятниця, 12 Липня, 2024

Графіки відключення, скарги і тариф: розмова з керівником Черкасиобленерго

Популярне

Черкасиобленерго Вадим Яненко 18000

“18000” спілкується з Вадимом Яненком – виконувачем обов’язків генерального директора ПАТ “Черкасиобленерго”, вперше. Говоримо в стінах товариства про те, що цікавить черкащан найбільше: відключення електроенергії, формування графіків, скарги від жителів області, альтернативні джерела живлення, тариф за світло та ймовірні зимові блекаути.

Тариф на електроенергію

Новий тариф на електроенергію діє з 1 червня цього року. Він встановлений на рівні 4,32 грн, натомість попередній тариф був 2,64 грн для населення. Цей тариф передбачає лише витрати, які пов’язані з собівартістю виробництва і передачі електроенергії. Тобто він не є економічно обґрунтованим, він є лише таким, що покриває витрати і передбачає виробництво однієї кіловат-години. Якщо говорити про економічно обґрунтований – це близько 7,50 грн за одну кіловат-годину.

Підвищення тарифів насамперед має на меті отримати додаткові кошти для ремонтної компанії, яка потрібна нагально, дуже потрібна Україні після масованих обстрілів. Особливо цієї весни, коли Україна втратила близько 9 гігават потужностей. Для того, щоб отримати ці можливості для проходження такої інтенсивної ремонтної компанії, державі, звісно, потрібні кошти. Як наслідок – вимушено підвищений тариф. Для населення його змінюють досить рідко, але коли так відбувається – це вже надзвичайно обґрунтована необхідність. Тому кошти спрямують тільки на проведення ремонтної кампанії, відновлення генеруючих потужностей і мереж системи передачі. Про обсяг говорити, я думаю, зараз не варто. Можу навести таку інформацію, що за оцінками Світового банку, вже потрібно не менше 110 млрд грн на відновлення пошкоджених генеруючих потужностей.

росія не зупиняється в своїх намірах і масовані обстріли продовжуються. Водночас я не думаю, що є ймовірність зміни тарифу в бік збільшення до кінця цього року, оскільки в планах зафіксувати поточний тариф на рівні 4,32 грн до кінця квітня 2025-го.

Інтерв'ю з керівником Черкасиобленерго

Альтернативна генерація електроенергії

В Україні динамічно розвивається альтернативна генерація – сонце, вітер, біогенераційні установки. Якщо говорити про Черкаську область, то в нас близько 38 мільйонів кіловат-годин було згенеровано електроенергії з альтернативних джерел у травні. Це близько 17 % від загального споживання області. В травні від обленерго ми отримали 215 мільйонів кіловат-годин – близько 30 % від загального споживання області. Тобто таку досить велику частку ми отримали із альтернативних джерел мережі обленерго.

На території Черкаської області близько 915 мегават потужності альтернативної генерації. Найбільш дефіцитний регіон у нас – Уманський. Там дійсно є проблема з потужністю для споживачів, але там є і досить гарні показники по сонцю. Це найкращий регіон в Черкаській області за ефективністю сонячних станцій. Крім того, планують побудувати досить великий вітропарк на Уманщині – це близько 60 мегават.

Енергосистема України досить гнучка, має високі показники з резервування і немає різниці, де є генерація, а де ні. Об’єднана енергосистема України побудована так, що за тієї чи іншої проблемної ситуації можуть отримати електроенергію всі споживачі країни.

Хто і за яким принципом формує черги відключень електроенергії в області?

Є інструкція, затверджена Міністерством енергетики, відповідно до якої формують черги. У них можуть потрапити до 100 % споживачів, але не менше 75 %. В черги не вносять об’єкти критичної інфраструктури, які затверджені обласною військовою адміністрацією і доведені нам.

Зараз черги нам доводить оператор системи передачі. У кількості черг вказує, в які години ми повинні застосувати ту чи ту чергу. В Черкаській області їх шість, кожна з черг – близько 50 МВт. Залежно від того, наскільки потрібно зменшити навантаження в Черкаській області в той чи той період, оператор системи передачі від кількості черг доводить нам свій ліміт.

У кожній черзі є споживачі кожного району Черкаської області. Немає такого, що одна черга – це Черкаси, друга – це Умань. Пропорційно в кожній черзі є кожен район області.

У зимовий час виконуємо вимір, коли в обраний день споживачі зобов’язані ввімкнути своє максимальне навантаження. Відповідно, за вимірами зимового режимного дня, визначають, наскільки споживач може навантажити мережу. І цю інформацію використовують при формуванні черг.

Керівник Черкасиобленерго Вадим Яненко

“Скарг не чув”: про справедливий розподіл відключень світла

Черги з’явилися не тільки зараз через воєнний стан. Вони були завжди. Просто ми про них не знали, їх не застосовували, тому що у нас все було гаразд з енергосистемою. До початку воєнного стану одну чергу, згідно за правилами, можна було відключати не більше ніж на дві години. На час дії воєнного стану цю тривалість збільшили до шести годин із можливістю збільшення ще на одну годину для здійснення переключень.

У Черкаській області більше ніж на дві години одну чергу не застосовували. Ми можемо вимикати одночасно дві або три. Залежно від того завдання, яке нам приходить від оператора системи передачі. Але в нас немає такого явища, як застосування однієї черги більше ніж на дві години. На відміну від інших регіонів.

Ми не маємо можливості варіювати навіть у цьому плані, тому що черги затверджені, в кожній черзі є відповідні адреси. Ми відключаємо не споживачів, а черги відповідно до центрів живлення. І мені здається, там паритетність досить дотримана. Скарг я не чув, чи є. Мабуть, вони є, тому що не всім подобається така ситуація. Але ми досить соціально відповідально поставилися до цього питання.

Лише 16 % споживачам на Черкащині не вимикають світло

На Черкащині ситуація одна з найкращих в Україні за показником супутнього навантаження лінії, на якій є об’єкти критичної інфраструктури. По-перше, всі об’єкти такої інфраструктури ми намагаємося виокремити і не відключати тільки їх. Якщо технічно це неможливо і разом з ними на лініях є споживачі, які в силу обставин теж залишаються зі світлом, то цей показник у нас досить невеликий – 16 %.

В Україні цей показник коливається від 35 % і в бік зменшення, тобто в нас досить непоганий показник. При цьому ми працюємо з органами місцевого самоврядування, зі споживачами для того, щоб максимально перевести об’єкти критичної інфраструктури, якщо це непотужні об’єкти, а їх досить багато, на джерела резервного автономного живлення. Так отримуємо можливість більш чесно і пропорційно розділяти той ліміт, який отримує область, між усіма споживачами.

Також читайте: Відключення світла: яке обладнання купити, щоб бути з електроенергією.

Ірина Малюкова та Вадим Яненко

Якщо всі будуть економити, то світло не вимикатимуть?

Черги затверджені, об’єкти критичної інфраструктури також. Це все не може бути переглянуто в односторонньому порядку Черкасиобленерго. І обленерго не може за своєї ініціативи якусь вулицю відключати, а іншу – ні. Це проти правил, проти інструкції.

На жаль, велике генеруюче енергообладнання влітку вимушено виводять у ремонт, тому нині – відключення середньої інтенсивності. Але щодо економії від споживачів, то є досить позитивна тенденція. Я думаю, що на це впливає як громадянська свідомість, так і підвищення тарифу. І це дуже добре. Так ми зменшуємо навантаження як на енергосистему області, так і енергосистему України в цілому. Але економія споживачів на одній вулиці не може вплинути на її відключення.

Водночас, якщо той ліміт, який нам доведений для області, ми не будемо перевищувати, то нас не вимикатимуть. Але ми розуміємо, що мінімальна потреба всіх наших споживачів часто вища за ліміт. Якби цього не було, то чисто теоретично може бути так, але практично навряд чи.

Про відключення електроенергії взимку

Усе залежатиме від стану енергосистеми. До речі, з кондиціонерами дуже дієвий крок. Постановою Кабміну було заборонено використання кондиціонерів в органах державної влади. І це суттєво знизило навантаження в містах. На жаль, свідомих громадян, мабуть, не так багато, як хотілося б.

Звісно, навантаження восени порівняно з літом зменшиться. Ми будемо мати певне полегшення, якщо не буде основного негативного чинника – більшої руйнації і впливу війни на енергосистему України.

Я б не робив прогнозів на зиму, а працював би на результат, на відновлення енергосистеми, максимальне і безперебійне забезпечення споживачів електроенергією. На мою думку, прогнози річ дуже невдячна. Тому ми будемо тихенько робити все, що від нас залежить, і будемо сподіватися на краще.

Я думаю, що українці – дуже сильна нація, дуже цілеспрямована, надзвичайно вольова. І це допоможе нам пройти всі важкі зими, зокрема, цю.

Я схильний до тієї версії (що озвучували високопосадовці – ред.), що електроенергія в наших домівках буде щодоби.

Вадим Яненко -керівник Черкасиобленерго

Енергетики не лише вимикають і вмикають світло

У нас, слава Богу, було не так багато пошкоджень. Ми всі їх відновили повністю на території області.

Крім цього, неодноразово допомагали енергетикам Миколаївщини та Херсонщини, Чернігівщини, інших областей. Це такий невпинний постійний процес. Ми завжди відгукуємося на такі потреби, беремо участь в усіх заходах, в яких можемо, щодо відновлення і допомоги своїм колегам. Долучаються всі: від заступника генерального директора до електромонтера. Всі абсолютно рівноправно, не дивлячись на посади.

Про найважчий період для Черкасиобленерго від початку вторгнення

Мені здається, що це початок повномасштабного вторгнення. Це перший рік, коли енергетики, як і багато представників інших професій, були розгублені. І багато хто з нас шукав сили в собі, всередині: і керівники, і працівники. Тому головне було знайти те, що дозволить встати і рухатись далі. І ті виклики, які стояли на початку війни, мабуть, були найважчими з моральної точки зору. Далі фізично ми все витримаємо, все відремонтуємо. Але моральна складова була важка на початку вторгнення.

Тепер усі все розуміють, всі все знають. У нас розроблений план роботи, ліквідації будь-яких наслідків і пошкоджень. Це вже відпрацьовано і на рівні області, і на рівні держави в цілому.

Що черкащанам готувати на зиму: Powerbank чи EcoFlow?

Для зарядки телефона варто підготувати Powerbank. Для функціонування в повноцінному досить тривалому режимі краще – EcoFlow, це для квартири. Для приватного сектора – може бути бензиновий або дизельний генератор, сонячні панелі. Це можуть бути накопичувачі, які працюють так, що споживач зовсім не відчуває, коли напруга зникає. Нині ринок цих послуг і продуктів насичений.

Тому я, як і всі відповідальні люди, раджу все-таки подумати над тим, щоб забезпечити себе резервними джерелами живлення від Powerbank і до великого накопичувача або потужного генератора залежно від того, де проживає людина.

Краще готуватись і не використати це, свою підготовленість, ніж не мати її тоді, коли вона потрібна.

Також читайте: Відключення електроенергії: відповіді черкащанам на всі “чому”.

Дивіться розслідування, прямі ефіри, опитування від “18000” на ютубі. Не забудьте підписатися!

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини