-2.3 C
Cherkasy
П’ятниця, 13 Грудня, 2024

“Захисти життя”: історія черкаського Life-центру, який допомагає вагітним у кризі

Популярне

Захисти життя Черкаси

Для більшості жінок вагітність — це час, сповнений надій. Але для декого він може стати й важким випробуванням: народжувати дитину чи зробити аборт; як впоратися фінансово; як пережити втрату малюка?

Оксана Валенчук добре знає, наскільки важливою є підтримка в такі моменти. Тому вона й створила благодійну організацію “Захисти життя” в Черкасах. Центр працює вже 6,5 років. За цей час підопічні Оксани народили 304 малят.

Life-центр: як усе починалось

Ідея створити щось подібне в рідному місті в Оксани Валенчук виникла, коли вона у ролі перекладачки перебувала в подібному центрі в США. На той момент і сама Оксана була вагітна сином. Думка про те, що одного разу й вона буде працювати над таким проєктом, здавалась їй незвичною, тож відкинула її.

Згодом Оксана завагітніла вдруге. Вагітність була бажаною, родина з нетерпінням очікувала на появу доньки, але трапився викидень. Це був восьмий тиждень вагітності. Оксана важко пережила цю подію: близько року перебувала у депресії.

— Я була у важкому психологічному стані. Мене нічого не радувало. Я могла собі тільки уявити той стан, який переживає жінка, в якої народжується мертва дитина, чи коли маля помирає відразу після народження. Наскільки це велике горе. Просвітити, допомогти побачити ситуації з різних боків і розібратися, як жінка може переживати ту чи ту ситуацію — в цьому я бачу свою місію, — розповідає Оксана.

Оксана Валенчук засновниця центру Захисти життя в Черкасах

Перші два роки “Захисти життя” працювала як громадська ініціатива. Це була група людей, які допомагали жінкам у важких обставинах. Оксана Валенчук розповідає, що завжди була активною та мала багато подруг у Черкасах. Тож коли розповіла про свою ідею, деякі з них долучилися і почали допомагати з реалізацією проєкту. Через пів року команда розрослася до 20 людей.

— Я була активною і навколо мене гуртувалося багато жінок. Вони знали, який шлях проходила я і над чим працюю зараз. Тож однодумиці доєднались відразу. Спочатку ми орендували маленький офіс. А потім зіткнулися з першою проблемою — як зробити так, щоб більше жінок про нас дізнались. Були випадки, коли нам казали: “А я не знала, що ви є” або “Якби я знала, що ви є, мої рішення були б інші” тощо, — пригадує Оксана.

Ти не сама: яку допомогу вагітним жінкам надають у центрі

Оксана Валенчук розповідає, що місією Life-центру “Захисти життя” є допомога суспільству шанувати людське життя, а також зберегти психологічне та фізіологічне здоров’я жінки. Щоденно команда працює, щоб показати інший шлях дилеми, з якою може зіштовхнутися жінка, тобто альтернативу аборту. Також центр допомагає і з відновленням тим, хто страждає від постабортного синдрому (ПАС). Найбільш поширені його симптоми: депресія, почуття провини, нав’язливе повторне переживання обставин психотравми та симптоми уникнення. Варто зазначити, що постабортний синдром не є офіційно визнаним діагнозом у міжнародній класифікації хвороб чи діагностичних довідниках.

Жінки, які звернулись до центру, можуть зробити безоплатний тест на вагітність та ультразвукову діагностику. Також команда проводить групи підтримки, заняття з материнства, курси для вагітних, а також пропонує догляд за дитиною: підгузки, дитячу гігієну, дитячий одяг, аксесуари з догляду за новонародженими (ліжечка, ванночки, візки тощо). В особливо складних випадках допомагають знайти і житло.

— Одного разу була ситуація, коли жінка народила дитину і їй не було куди йти. Бо люди, в яких вона жила, сказали їй: “Із дитиною до нас не приходь”. Тобто вона приїхала в пологовий будинок прямо з речами. Дивовижним чином наші дописувачі у Viber запропонували їй жити в будиночку в області. Вона мала за ним доглядати. За оренду платити було не треба, тільки за комунальні послуги. Вона прожила там близько двох років, — розповідає Оксана Валенчук.

Центр для вагітних жінок у Черкасах

Загалом у центрі жінки можуть отримати або одноразову допомогу, або багаторазову. Розмір та наповнення одноразової підтримки визначають на індивідуальних консультаціях. Від жінок, які отримують тільки одноразову допомогу, не вимагають брати участь в інших активностях центру.

Багаторазову допомогу можуть отримати жінки, які відчувають, що їхня криза глибша. Її можуть надавати вагітним на три місяці, після — продовжувати, якщо є така потреба. Вона передбачає і моральну, й фінансову підтримку. Жінки, які претендують на багаторазову допомогу, мають виконувати Програму самовдосконалення, яку центр розробив для жінок, аби допомогти їм пройти через складні життєві обставини. Вона передбачає ведення бюджету сім’ї та щоденнику вдячності, а також навчання з постановки цілей та їхнього досягнення, зустрічі з особистими консультантами та психологами, відвідування групових занять.

— Ми допомагаємо жінкам не тільки фінансово, але й психологічно. Одна з наших цілей — психологічне відновлення жінок. Тож проводимо як особисті, так і групові зустрічі, на яких разом шукаємо вихід у прийнятті того, що сталось, — каже Оксана Валенчук.

У Life-центрі “Захисти життя” жінки можуть отримати таку допомогу:

  • сертифікати на продукти;
  • засоби гігієни;
  • харчування для немовлят;
  • одяг для дитини та для матері;
  • речі для новонароджених: візочки, ліжечка, ванночки тощо;
  • вітаміни та медикаменти по припису лікаря;
  • у критичних ситуаціях — допомогу із житлом;
  • психологічну допомогу. Одноразова є обов’язковою, за потреби жінки можуть отримати до 10 консультацій психолога.

Хто може звертатися у центр “Захисти життя”

До центру можуть звертатися:

  • вагітні жінки, які з певних причин опинились у важких життєвих обставинах. Це можуть бути самотні жінки або з партнером (без реєстрації шлюбу) та одружені вагітні жінки;
  • жінки, які вагаються, чи будуть народжувати дитину;
  • вагітні жінки, які є дружинами військовослужбовців, або жінки, які самі є військовослужбовицями;
  • переселенки.

— Під час повномасштабної війни ми розширили значення слова “криза”. Вона може бути різного характеру. Якщо жінка відчуває, що їй важко і що в неї криза, ми готові її підтримати. Це може бути дилема, фінансова криза, залишив партнер, виганяють із будинку тощо, — каже Оксана.

Центр допомоги вагітним у Черкасах

До центру можуть звертатися також і ті жінки, які не перебувають у кризових ситуаціях, але які не знають, що їм робити після народження дитини. Якщо жінка хоче більше дізнатися про материнство, вона може походити на групові зустрічі, які проводять у Life-центрі. Крім цього, “Захисти життя” співпрацює з різними організаціями, які допомагають з навчанням після народження, тож команда зможе направити в потрібні центри чи на курси.

Алгоритм дій, якщо жінка хоче звернутися до Life-центру за допомогою:

  1. Зателефонувати за контактними телефонами: 0930125512 або 0960125512. Також можна написати у соцмережі Facebook чи Instagram.
  2. Опісля буде призначена зустріч, під час якої повністю розглянуть ситуацію та вирішать, в якому напрямі можна буде рухатися далі.

Також читайте. В Умані шиють адаптивний одяг для поранених: чому ця ініціатива важлива.

“Я дізналась, що є люди, яким я небайдужа. За всі роки життя я ніколи такого не відчувала”

Одна з підопічних центру Ірина (ім’я героїні змінено з етичних міркувань, – ред.) розповідає: коли дізналась, що вагітна, дуже злякалась. Чоловік на той момент не працював, а вона — підпрацьовувала, де могла. У родини вже було п’ятеро дітей. Близькі казали, що шосту вони “не потягнуть”, і радили зробити аборт.

Але коли пара їхала до лікарні, усвідомила, що не хоче втрачати дитину. Раніше й в день аборту Ірина мала розмови з людьми, які пропонували альтернативу — допомогу. Однією з тих, хто її запропонувала, була Оксана Валенчук із центру “Захисти життя”. Тож прямо біля лікарні родина вирішила, що залишить дитину, й відмовилась від аборту:

— З того часу Оксана та її команда дуже допомагала мені й підтримувала. Я дізналась, що є люди, яким я не байдужа. За всі роки життя я ніколи такого не відчувала. Вони досі дуже допомагають нашій сім’ї. У нас є все необхідне. Чоловік зараз підпрацьовує, а чого не вистачає — нам додають у центрі.

Оксана Валенчук та команда Life-центру постійно допомагають жінкам, які проходять складний шлях до материнства. Одного разу до центру звернулась дівчина, яка народжувала вже третю дитину. Для керівниці центру цей випадок був особливим, бо першу дитину підопічна народила 1 червня, у День захисту дітей, у цей же день народилась і сама Оксана. Учасниця розповіла, що в неї — криза, бо партнер не хотів брати відповідальність за ще одну дитину. Він то з’являвся, то зникав. Дівчині самій справлятися з усім було складно.

Центр Захисти життя для вагітних у Черкасах

У Life-центрі “Захисти життя” їй допомогли з орендою житла та всім необхідним. Під опікою команди дівчина перебувала понад рік.

— У якийсь момент ми вирішили, що вона може далі рухатися сама. Пізніше розповідала, що перший час їй було непросто й вона думала, що ми відпустили її зарано. Але наша команда вірила, що вона впорається. Ми бачили в ній потенціал. І через пів року я зустріла її знову. Вже з партнером, який був готовий брати на себе відповідальність за дітей. Вона стала завідувачкою магазину й зараз дякує нам, що, з одного боку, ми допомогли, коли було найважче, а з іншого — відпустили в самостійне життя, коли побачили, що вона зможе, — розповідає Оксана.

Пригадує ще одну підопічну з дуже непростою історією. На консультацію до неї Оксана їздила в СІЗО. Перебуваючи там, жінка була вагітна й не знала, що їй робити. Вона думала про аборт, але в результаті — вирішила залишити дитину. Через вагітність суд її відпустив.

— Вона сама була не з Черкас, а з області. Виконувала дуже сумлінно всі рекомендації центру. Їй вдалось самій орендувати житло. Це була вже третя її дитина, але тільки зараз вона почала годувати грудьми. Наша підопічна дуже швидко відновлювалась після кризи й вже через пів року розпочала власну справу — займалась напівфабрикатами, виготовляла їх та продавала. Одного дня вона також примирилась зі своєю сім’єю та змогла повернутися до них, — пригадує Оксана.

Центр допомоги вагітним у кризових ситуаціях

А ще одна дівчина “прийшла” на консультацію онлайн. У день зустрічі повідомила, що фізично прийти не може, бо партнер зламав їй руку через те, що вона хотіла залишити дитину.

— На жаль, вагітність стала тим, що відкрило партнера з іншого погляду. Але вона дуже активно проходила нашу програму й згодом стала волонтерити в нас. Зараз вона фінансово самодостатня і дуже амбітна, — розповідає Оксана.

Як допомогти Life-центру “Захисти життя”

Одним із викликів роботи над розвитком центру керівниця вбачає в пошуку спонсорів. Завдяки донатам небайдужих організація може закривати потреби вагітних жінок: надавати сертифікати на продукти, забезпечувати засобами гігієни, наборами для пологів тощо. Долучитися до допомоги може будь-хто, задонативши на активний збір. Часто це збори на харчування для малюків або на підгузки, ціна на які постійно зростає, а потреба в них — не зникає. Про старт зборів волонтери оголошують у соціальних мережах центру. Після закриття збору — звітують.

Крім цього, також можна приносити одяг для вагітних та немовлят, взуття, іграшки для новонароджених. Прийом речей відбувається в четвер з 9:30 до 12:00 по вулиці Митницька, 16, офіс 1.

Зберегти життя центр для жінок у кризі

Після початку повномасштабної війни Life-центр розширився і почав допомагати також вагітним ВПО та дружинам військовослужбовців.

— Зараз у країні криза, тому ми повинні допомагати тим, хто цього потребує. У нас було до початку великої війни десь 150 діток народжених, зараз 304. Тобто за цей час тільки збільшилось вдвічі. До повномасштабної війни ми опікувались невеликою кількістю людей, яким важко. Зараз — важко дуже багато кому, — контстатує Оксана.

Life-центр має членів команди, а також волонтерів. Останніми може стати будь-хто охочий. Волонтери можуть долучатися на будь-який термін. Вони допомагають із перевезенням їжі підопічній у пологовий будинок, готуванням їжі, передаванням речей додому підопічній, яка не може приїхати, закупівлями речей. Допомагати можна один раз на тиждень, на місяць чи квартал. Тобто людина може сама визначити, скільки часу може приділяти цьому.

“Захисти життя” продовжує розвиватися та адаптуватися до нових викликів. Команда центру постійно шукає нові можливості для допомоги жінкам не лише в Черкасах, але й у всій області. Оксана Валенчук вірить, що розширення мережі підтримки стане наступним кроком у розвитку центру, аби ще більше жінок змогли отримати необхідну допомогу ближче до свого дому.

Оксана Валенчук - засновниця центру Захисти життя

До початку повномасштабної війни система вже працювала, але після — багато, хто виїхав, тож тепер потрібно це відновлювати знову.

— Ми завжди шукаємо осередки, які готові приймати речі для вагітних і готові видавати. Щоб це було таке місце, куди жінки могли б першим ділом звернутися до того, як вони приїдуть в Черкаси. І щоб потім була, наприклад, тільки одна зустріч тут, в обласному центрі, а далі — вони могли б звертатися за допомогою на місцях, — каже Оксана.

Попереду в “Захисти життя” ще багато планів та ініціатив, які дадуть змогу підтримувати тих, хто цього потребує. Центр продовжуватиме працювати для того, щоб кожна жінка знала: вона не сама, а попереду — життя, гідне поваги та підтримки.

Матеріал створено за підтримки Волинського пресклубу.

Світлана Небилиця

Також читайте. Піднімає з водойм Черкащини “шахеди” і ракети: історія водолаза-сапера з Маріуполя.

Усі актуальні новини Черкас та області за сьогодні – у вайбер-каналі “18000”. Підписуйся, аби не пропустити!

ТОП новини

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі

Останні новини