20 C
Cherkasy
П’ятниця, 19 Липня, 2024

Найяскравіші об’єкти у Всесвіті: що таке блазар, і навіщо йому потрібна чорна діра

Популярне

Технології та наука Найяскравіші об'єкти у Всесвіті: що таке блазар, і навіщо йому потрібна чорна діра

блазар
Фото: space.com | Найяскравіші об'єкти у Всесвіті: що таке блазар, і навіщо йому потрібна чорна діра

Одними з найяскравіших, якщо не найяскравішими об'єктами в космосі, вважають блазари і квазари. Вони дуже схожі, але все ж між ними є різниця.

Related video

У 1929 році астрономи вперше виявили загадковий яскравий об'єкт, що отримав назву BL Ящірки, який було складно класифікувати. Існували припущення, що це зірка або галактика. Тільки 1972 року з'ясувалося, що цей об'єкт дуже схожий на квазар і є представником нового невідомого раніше класу астрономічних об'єктів, які отримали назву блазари. Що ж це таке? Про це пише Space.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Що таке блазар?

Блазари, як і квазари, вважаються одними з найяскравіших, якщо не найяскравішими об'єктами у Всесвіті. По суті це активне ядро галактики, в якому знаходиться надмасивна чорна діра, оточена аккреційним диском. Саме чорна діра і створює блазар, який випромінює світло в усьому електромагнітному спектрі.

Якщо надмасивна чорна діра, з масою, що в мільйони і мільярди разів більша за Сонце, дуже активно поглинає матерію, то спочатку вона потрапляє в аккреційний диск. Він нагрівається і випускає енергію, а також світло. При цьому з диска вириваються струмені частинок з високою енергією зі швидкістю близькою до швидкості світла. Блазари настільки яскраві, що їхнє світло більше, ніж світло всіх зірок у його рідній галактиці. Тому іноді саму галактику з таким об'єктом називають блазаром.

Відомо, що блазари є одними з найвіддаленіших об'єктів у Всесвіті і зазвичай вони утворюються в молодих галактиках. Також вони можуть бути створені в галактиках, які з'явилися в результаті злиття двох або більше галактик. Таким чином навколо надмасивної чорної діри виявляється дуже багато матерії, яку вона може поглинути. Іноді блазари можуть різко збільшити свою яскравість, але чому так відбувається, поки що невідомо. Для того, щоб у ядрі галактики з'явився блазар, центральна чорна діра має добре живитися матерією.

І квазари, і блазари за своєю суттю однакові. Обидва об'єкти є активними ядрами галактик і містять надмасивні чорні діри, які випускають струмені частинок. Але відмінність полягає в напрямку виходу струменів. Блазари часто стають яскравішими, ніж квазари. Водночас блазари важче виявити, тому на 1 млн відомих квазарів припадає лише 2800 відомих блазарів.

Fullscreen
І квазари, і блазари за своєю суттю однакові. Обидва об'єкти є активними ядрами галактик і містять надмасивні чорні діри, які випускають струмені частинок Фото: space.com

У ядрі Чумацького Шляху також знаходиться блазара?

Надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики не настільки активно поглинає матерію, щоб створити квазар або блазар. Чорна діра Стрілець А* вважається, якщо можна так висловитися, тихою і спокійною порівняно з багатьма собі подібними.

Чи становлять блазари загрозу для Землі?

Блазари не тільки не небезпечні для Землі, вони не становлять загрози взагалі для жодного об'єкта в космосі. Хоча блазари яскравіші за Сонце в мільярди разів, вони знаходяться дуже далеко від нашої планети. Наприклад, одним із найближчих до нас блазарів є Маркарян 421, який розташований на відстані 134 млн світлових років. Нагадуємо, що 1 світловий рік — це відстань, яку частинки світла долають за 1 земний рік зі швидкістю 300 000 км/с.

Чому блазари корисні для астрофізиків?

Блазари можуть розповісти про умови в ранньому Всесвіті та розкрити загадку чорних дір. Деякі блазари існували вже тоді, коли Всесвіту було менше 1 млрд років. Але вважається, надмасивним чорним дірам, щоб стати такими величезними, потрібні мільярди років. Тож достеменно невідомо, як вони могли виникнути в ранньому Всесвіті так швидко.

Як уже писав Фокус, з'явилася гіпотеза, згідно з якою астрономи спостерігають не зовсім чорні діри, а трохи інші об'єкти. Також ця гіпотеза пропонує рішення однієї з найголовніших нерозв'язних загадок Всесвіту, пов'язаної з темною енергією.

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини