32.9 C
Cherkasy
П’ятниця, 12 Липня, 2024

Навіть короткі польоти в космос можуть змінити ДНК людини: чому вчених здивували рослини

Популярне

Технології та наука Навіть короткі польоти в космос можуть змінити ДНК людини: чому вчених здивували рослини

астронавт
Фото: wikipedia | Навіть короткі польоти в космос можуть змінити ДНК людини: чому вчених здивували рослини

Нове дослідження пропонує найбільш повний погляд на здоров'я людей, які вирушають у космос.

Related video

За останні 60 років у космосі там побували близько 600 осіб. Більшість із них були чоловіками середнього віку і їхні місії тривали менше 20 днів. Приватні компанії зараз пропонують короткочасні польоти на орбіту, які можуть тривати від кількох годин до кількох днів. Але майбутні польоти професійних астронавтів у космос будуть більш тривалими. Водночас більше звичайних людей у якості космічних туристів відправлятимуться за межі Землі. Тому вчені продовжують дослідження того, як організм людини реагує на екстремальні умови космосу. Нова наукова робота опублікована в журналі Nature. Вона пропонує новий погляд на здоров'я людей, які вирушають у космос, пише The Conversation.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Ще 2019 року автори цього дослідження опублікували революційну наукову роботу про те, як рік перебування на борту Міжнародної космічної станції (МКС) впливає на організм людини. Героєм дослідження став астронавт NASA Скотт Келлі.

Вчені вивчили зразки крові, зібрані у Скотта до, під час польоту в космос і після повернення на Землю. Було виявлено, що теломери, тобто захисні ковпачки на кінцях хромосом, абсолютно несподівано подовжилися за рік перебування в космосі. Після повернення додому теломери швидко скоротилися. Протягом наступних місяців теломери відновилися, але були коротшими, ніж до того, як Скотт вирушив у космос. Відомо, що з віком теломери стають коротшими, зокрема через стрес. Також їхня довжина може вказувати на ризик розвитку деменції, серцево-судинних захворювань і раку.

У новому дослідженні вчені вивчили 10 астронавтів, які півроку пробули на МКС. Теломери цих людей також стали довшими, а потім їхній розмір скоротився після повернення на Землю. Але коротких теломер було більше, ніж раніше.

Fullscreen
У новому дослідженні вчені вивчили 10 астронавтів, які півроку пробули на МКС. Теломери цих людей також стали довшими, а потім їхній розмір скоротився після повернення на Землю. Але коротких теломер було більше, ніж раніше Фото: Forbes

Після цього вчені провели дослідження з альпіністами. Виявилося, що під час сходження на гору Еверест теломери альпіністів стали довшими, а після спуску знову стали коротшими. Отримані результати показують, що не мікрогравітація МКС призвела до змін довжини теломерів, а були інші причини, як-от підвищений радіаційний вплив.

Також нове дослідження було націлене на вивчення теломер екіпажу місії Inspiration4 компанії SpaceX 2021. Ця місія складалася повністю з непрофесійних астронавтів. Теломери всіх членів екіпажу подовжилися під час місії, а у трьох із них вони стали коротшими після приземлення.

Але ця місія тривала всього 3 дні. Це означає, що навіть короткі космічні польоти можуть мати значний вплив на організм людини. До кінця не зрозуміло, як саме зміна довжини теломер впливає на здоров'я людини, і для цього потрібні додаткові дослідження, кажуть учені.

Попередні результати також говорять, що теломери пошкоджуються під час польотів у космос через вплив космічної радіації.

Найцікавіше, як показало дослідження, у рослин, які побували в космосі, не спостерігалися більш довгі теломер, адже вони виробляли спеціальний фермент, який підтримував довжину захисних ковпачків хромосом. Це відкриття припускає, що рослини, можливо, більш пристосовані до протистояння стресовим факторам космосу, ніж люди.

Як уже писав Фокус, комбінація слабкого глобального магнітного поля нашої планети разом із протонними штормами може бути смертельною для всього живого на Землі.

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини