Технології та наука Названо тварину, яка століттями живе без шлунка: хто це такий
Дослідники розповіли, за яких умов тварина втратила орган і як качкодзьобу вдається виживати на Землі без шлунка.
Related video
Качкодзьоби — дивовижні та вельми дивні істоти, які виглядають так, ніби об'єдналися качка, бобер і видра. Варто зазирнути всередину качкодзьоба, і він здасться ще більш дивним, ніж ви могли б собі уявити — у нього просто немає шлунка, пише IFLScience.
Шлунки є найдавнішою особливістю в історії хребетних, які, як вважають учені, вперше розвинулися у формі шлункових залоз близько 450 мільйонів років тому. Однак те, що щось існує вже давно, зовсім не означає, що воно необхідне. Дослідження показують, що багато хребетних тварин відмовилися від цього органу, до їх числа входять і качкодзьоби.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
До числа тих, хто в процесі еволюції відмовився від як такого відносяться і їхні побратими однопрохідні єхидни, а також від 20 до 27% кісткових риб — групи, до якої входять переважна більшість видів риб. Дослідники зазначають, що качконіс насправді є чудовим прикладом того, як втрата будь-якого органу пов'язана з втратою генів, пов'язаних з ним. А це зі свого боку ускладнює можливість повторного розвитку органу.
Дослідження 2008 року показало, що більшість ключових генів, пов'язаних із функцією шлунка, або не є активними, або повністю зникли з геному качкодзьоба. Тоді автори дослідження зазначали, що всі ці деактивовані в качкодзьобів гени є висококонсервативними у хребетних. Це, за словами команди, відображає закономірність еволюції геному качкодзьоба, яка раніше не зустрічалася в геномі інших ссавців.
Водночас учені зацікавилися, чи були качкодзьоби унікальні в тому. Команда провела додаткові дослідження і виявила, що у багатьох тварин, які втратили шлунок, відповідні гени фактично були видалені.
У своїй роботі співавтор дослідження Філіпе Кастро з колегами порівняли геноми 14 хребетних, зокрема людини, рибок даніо і мишей. Учені виявили, що у людей без шлунка відсутні гени, які кодують шлункову протонну помпу, а також фермент, що підкисляє вміст шлунка. Також учені помітили відсутність генів, які кодують клас ферментів, що виділяються клітинами шлунка, які допомагають розщеплювати білки. Водночас ці гени спостерігалися в риб-фугу та качкодзьобів — утім, попри те, що ген зберігся, він не мав функцій.
Чому качкодзьоби втратили шлунки?
Вчені припускають, що качкодзьоби могли позбутися шлунків через зміни в харчуванні та навколишньому середовищі. У результаті у тварин просто не було необхідності в генах, а тому в ході еволюції вони поступово зникли.
Автори дослідження також вважають, що качкодзьоби навряд чи коли-небудь зможуть отримати шлунок знову, оскільки пов'язані з ним гени були загублені. Це пояснюється законом Долло — правилом еволюційної біології, що розглядає еволюцію як "вулицю з одностороннім рухом". Простими словами, якщо якусь ознаку втрачено, її просто неможливо відновити.
Раніше Фокус писав про те, що качкодзьоби щодня споживають близько половини людської дози антидепресантів.