20.4 C
Cherkasy
Субота, 27 Липня, 2024

Повістки, оновлення даних і корупція: у Міноборони відповіли на запитання про реєстр “Оберіг”

Популярне

Діджитал Російсько-українська війна Посилення мобілізації в Україні Повістки, оновлення даних і корупція: у Міноборони відповіли на запитання про реєстр "Оберіг"

Військовий квиток, мобілізація в Україні, реєстр Оберіг, фото
Фото: РБК-Україна | Військовий квиток

За словами заступника міністра оборони з цифровізації Катерини Чорногоренко, реєстр "Оберіг" дасть змогу уникнути помилок, зумовлених людським фактором, а також допоможе в боротьбі з корупцією.

Related video

18 травня в Україні набуде чинності новий мобілізаційний закон і військовозобов'язані отримають доступ до реєстру "Оберіг" через електронний кабінет. Про те, як працюватиме "Оберіг" і навіщо він потрібен, розповіла заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Чорногоренко в інтерв'ю порталу DOU.

Навіщо потрібен реєстр "Оберіг"

За словами Катерини Чорногоренко, єдиний електронний реєстр створено насамперед для того, щоб зменшити кількість помилок, зумовлених людським чинником, а також щоб економити ресурси держави та людини. Приміром, щоб чинні військовослужбовці, родичі загиблих або виключені з обліку, не отримували повісток, а студентам не доводилося витрачати час на отримання довідок з місця навчання для ТЦК.

Також очікується, що "Оберіг" допоможе в боротьбі з корупцією. Так, виявлення "аномальної" кількості знятих з обліку осіб за результатами ЛКК у певному районі може свідчити про корупційну змову співробітників ТЦК і лікарів.

"Зрештою, "Оберіг" має покращити процес мобілізації та зробити його більш справедливим. Щоб кожен, хто приходить в армію або мобілізується, був залучений максимально ефективно — відповідно до своєї освіти, навичок і побажань", — сказала Катерина Чорногоренко.

Хто може вносити зміни до реєстру "Оберіг"

Власником реєстру є Міноборни, а його розпорядниками — Генштаб, СБУ та розвідка. Вносять дані в "Оберіг" посадові особи в ТЦК, які мають доступ до державної таємниці.

Катерина Чорногоренко зазначила, що доступ до роботи з реєстром мають лише навчені оператори, які завіряють кожну свою дію електронним підписом. У такий спосіб можна простежити, коли і яка саме посадова особа вносила зміни, що допомагає запобігати корупційним ризикам. Інформація валідується у двосторонньому порядку — як через реєстр перевіряються дані від військовозобов'язаного, так і навпаки в окремих випадках.

За словами Катерини Чорногоренко, у мобільному застосунку для військовозобов'язаних людина не бачитиме історію змін кожного поля з датою, але бачитиме загальну дату оновлення. Військовозобов'язаний зможе оновити дані, які передбачені законом — номер телефону, електронну скриньку за наявності та місце фактичного проживання. Інформація верифікуватиметься під час авторизації через BankID.

Які дані відображатиме "Оберіг"

Військовозобов'язаний зможе побачити в реєстрі таку інформацію:

  • ПІБ;
  • вид обліку/дата зняття;
  • категорія обліку;
  • дата народження;
  • відстрочка/бронювання/дата закінчення
  • постанова ВЛК/дата ВЛК;
  • звання;
  • код і найменування військово-облікової спеціальності;
  • РНОКПП;
  • унікальний номер у системі "Оберіг";
  • ТЦК і СП, де перебуває на обліку;
  • перебуває в розшуку.

У разі, якщо дані відображаються некоректно, людина зможе звернутися до служби підтримки для отримання алгоритму для їхньої зміни. Для отримання дані "Оберіг" взаємодіє з іншими державними реєстрами, зокрема, з:

  • реєстром Державної податкової служби;
  • реєстром Державної реєстрації актів цивільного стану;
  • реєстром Державної судової адміністрації;
  • реєстром Державної прикордонної служби;
  • реєстром Міносвіти;
  • реєстром Державної міграційної служби.

Чи потрібно буде особисто повідомляти про зміни даних

За словами Катерини Чорногоренко, коли буде налагоджена взаємодія з усіма визначеними реєстрами і реєстр "Оберіг" зможе отримувати всі необхідні дані автоматизовано, а ТЦК контактуватимуть з військовозобов'язаними лише в окремих випадках.

"Але повністю прибрати людину з цього процесу ми не можемо. Бо деякі дані вона має завіряти особисто. І навіть після автоматизованого оновлення даних ТЦК все одно зможе викликати військовозобов'язаного для звірки, якщо останні зміни вносили давно", — додала чиновниця.

Чи буде в реєстрі відображатися вручення повістки

Катерина Чорногоренко зазначила, що в реєстрі "Оберіг" є окреме поле для даних про вручення повістки, де відображається дата і статус. При цьому вона наголосила, що згідно із законодавством, повідомлення військовозобов'язаних відбувається тільки особисто і завірене підписом.

"Усі інші методи поки що не є правомірними", — наголосила заступник міністра оборони з цифровізації.

Нагадаємо, 2 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон про електронний реєстр військовозобов'язаних, призовників і резервістів, який Верховна Рада ухвалила в січні 2024 року. Його головна ідея — запровадити повноцінний електронний військовий облік і розширити персональні дані громадян віком від 18 до 60 років у базі "Оберіг".

Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк 13 квітня зазначив, що в Міноборони вже оцифрували дані на чоловіків призовного віку в усіх областях України та в Києві.

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини