22.1 C
Cherkasy
Субота, 22 Червня, 2024

Розвиває хворобу Альцгеймера в майбутньому: вчені розповіли про найнебезпечніший тип стресу

Популярне

Технології та наука Розвиває хворобу Альцгеймера в майбутньому: вчені розповіли про найнебезпечніший тип стресу

гори, каньйон, старий
Фото: Guinness World Records | Історично вченими було виявлено зв'язок між депресією та ризиком розвитку хвороби Альцгеймера

Стрес є частим супутником багатьох людей, але в певний момент життя він може стати смертельно небезпечним. Учені розповіли, коли саме нам варто його побоюватися.

Related video

Хвороба Альцгеймера, що є основною причиною недоумства, на яку страждають близько 50 мільйонів людей у всьому світі, за прогнозами вчених, значно зросте до 2050 року. Дослідження, опубліковане в журналі Annals of Neurology, нещодавно виявило, як певні життєві стреси, особливо в дитинстві та в середині життя, можуть підвищувати ризик розвитку цього захворювання, пише PsyPost.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Історично вченими було виявлено зв'язок між психологічним дистресом, таким як депресія і тривога, і ризиком розвитку хвороби Альцгеймера. Ці емоційні стреси активують біологічні процеси, які потім можуть привертати людину до захворювання. Новітнє дослідження вчених вивчило вплив конкретних життєвих стресів на біомаркери хвороби Альцгеймера, запалення мозку та його структуру. На відміну від попередніх робіт, у яких основна увага приділялася нервово-психічним симптомам, у даному дослідженні розглядається ширший спектр життєвих подій, що потребують значної психологічної адаптації, таких як втрата близької людини, розлучення або серйозні проблеми зі здоров'ям.

У дослідженні використовували дані проєкту ALFA (ALzheimer's and FAmilies), у якому взяли участь 2 743 людини без когнітивних порушень, але з високим ризиком розвитку хвороби Альцгеймера через історію хвороби їхніх батьків. За допомогою інтерв'ю, когнітивних тестів, аналізу крові на генетичні маркери та люмбальної пункції для аналізу спинномозкової рідини, дослідники з'ясували, наскільки учасники зазнавали стресу протягом життя. Вони виявили, що загальна кількість стресових подій у житті не мала прямого зв'язку з маркерами хвороби Альцгеймера. Однак стреси в дитинстві та в середині життя показали більш виражений зв'язок із ризиками хвороби, такими як посилення запалення мозку та зміни біомаркерів, таких як бета-амілоїд — білок, пов'язаний із патологією.

Елені Палпацис із Барселонського інституту глобальної охорони здоров'я зазначила, що середина життя може бути особливо вразливим періодом, коли психологічний стрес може чинити довгостроковий вплив на здоров'я мозку. Результати дослідження також виявили гендерні відмінності в тому, як стрес впливає на ризик розвитку хвороби Альцгеймера, і зазначили, що люди з психіатричним минулим були особливо сприйнятливі до впливу стресу, демонструючи підвищений рівень ушкоджувальних білків і зменшений обсяг мозку.

Незважаючи на те, що дослідження є показовим, у ньому визнають такі недоліки, як потенційна упередженість даних, отриманих на основі самозвітів, і первинна європіоїдна когорта, що може обмежити його широку застосовність. Однак воно все ще відкриває шлях для майбутніх досліджень, спрямованих на вивчення нюансів впливу стресу та розробку цільових втручань, які могли б знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера на вразливих етапах життя. Дослідники закликають до проведення подальших робіт для уточнення цих даних і розробки ефективних способів профілактики.

Раніше Фокус писав про те, що деменція молодшає. Лікарі розповіли про наймолодший випадок хвороби Альцгеймера.

Також Фокус писав про секрет павуків, який може допомогти в лікуванні хвороби Альцгеймера. Дослідники вважають, що розгадавши таємницю павукового шовку, їм вдасться вилікувати одну з найзагадковіших хвороб в історії.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини