17.7 C
Cherkasy
Понеділок, 17 Червня, 2024

Відпустка, допомога з іпотекою та нові виплати: що закон про мобілізацію змінює для військових

Популярне

Ексклюзиви Російсько-українська війна Відпустка, допомога з іпотекою та нові виплати: що закон про мобілізацію змінює для військових

Закон про мобілізацію передбачає нововведення для військовослужбовців (фото ілюстративне)
Фото: Міністерство оборони України | Закон про мобілізацію передбачає нововведення для військовослужбовців (фото ілюстративне)

Хоча закон про мобілізацію не передбачає демобілізацію чи права на звільнення після певної вислуги років, як того вимагали військові, документ містить низку інших змін. Наприклад, право на часткову компенсацію під час виплати іпотеки, сертифікат на купівлю машини в розмірі 150 000 грн, а також нові підстави для звільнення зі служби та отримання відпустки. Фокус розбирався, які нововведення торкнулися військових.

Related video

Новий закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня, передбачає низку змін, які стосуються військовослужбовців. У документі зазначено нові підстави для звільнення зі служби та надання відпустки, а також виплати та компенсації.

Що закон про мобілізацію говорить про правила звільнення зі служби

Перше, що змінює закон про мобілізацію — підстави для звільнення з військової служби під час дії воєнного стану.

За словами юриста ГО "Юридична сотня" Ольги Марко, у документі є важливий пункт: звільнитися зі служби можна у зв'язку зі звільненням із полону. Ця норма стосується таких категорій військових:

 • осіб офіцерського складу;
 • мобілізованих і призваних з-поміж резервістів;
 • службовців за контрактом;
 • які проходять кадрову службу.

Надалі ці люди підлягають призову під час мобілізації тільки за власним бажанням.

Також право на звільнення зі служби є у тих, кого призначили на посади судді, судді КСУ, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора ВРП.

Крім цього, новими підставами для звільнення є:

 • обрання народним депутатом або депутатом ВР АР Крим;
 • скорочення штатів або проведення організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на службі (тільки для осіб вищого офіцерського складу).

За наявності інвалідності звільнитися від служби можуть мобілізовані, призвані з-поміж резервістів і контрактники. У цьому випадку не має значення, яка саме група, причини і як давно її було встановлено.

Для військових, які проходять службу за контрактом, додали можливість звільнитися, у разі закінчення терміну контракту, укладеного під час дії воєнного стану.

Також закон про мобілізацію змінив список сімейних обставин або інших поважних причин для звільнення зі служби. Так, наприклад, право на звільнення від служби втратили військовослужбовці, чиї брат або сестра загинули або пропали безвісти під час участі в АТО, ООС чи стримуванні збройної агресії під час дії воєнного стану.

У переліку підстав для отримання права на звільнення зі служби з'явилися такі пункти:

 • якщо обоє з подружжя проходять військову службу і мають дитину до 18 років, то право на звільнення має дружина (раніше був один із подружжя за вибором);
 • якщо військовослужбовець виховує дитину, яка має інвалідність, право на звільнення надається тільки в разі відсутності інших осіб, зобов'язаних її виховувати;
 • якщо у військовослужбовця на утриманні повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I або II групи;
 • якщо військовий виховує дитину, яка не має інвалідності, проте страждає на рідкісні орфанні захворювання, онкологію, дитячий церебральний параліч. У такому разі право на звільнення передбачено, якщо в дитини немає інших працездатних осіб, зобов'язаних її утримувати;
 • якщо у дружини військовослужбовця є група інвалідності. Однак цю норму розділили на два пункти. Якщо у дружини встановлено І або ІІ групу, військовослужбовцю надають право на звільнення. Але якщо в дружини ІІІ група інвалідності, право на звільнення надають тільки в тому разі, якщо групу встановлено як наслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, кисті, стопи, одного з парних органів; або якщо додатково до групи є онкологічне захворювання, психічний розлад, церебральний параліч чи інший паралітичний синдром;
 • право на звільнення отримали ті, хто змушений здійснювати постійний догляд за членом сім'ї 2 ступені спорідненості (брат, сестра, дідусь, бабуся, онук), який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї;
 • також підставу на звільнення отримали ті, чиєму подружжю, синам, дочкам чи батькам посмертно надали звання Героя України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року).

Які винагороди передбачає закон про мобілізацію

"Військові, направлені у відрядження, в тому числі за кордон, мають право на відшкодування фактичних витрат на відрядження, підтверджених документально. А також на отримання коштів на харчування та фінансування інших власних потреб. Виплати здійснюватимуться у строки та в порядку, визначені МОУ за погодженням з Міністерством фінансів України", — каже Фокусу юрист Ольга Марко.

Під час дії воєнного стану закон про мобілізацію передбачає для військових такі виплати:

 • щомісяця додаткової винагороди на умовах, у розмірах і порядку, встановлених КМУ;
 • винагороди за знищене (захоплене) озброєння та військову, бойову (спеціальну, спеціалізовану) техніку противника в розмірах від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня календарного року), у порядку та розмірах, установлених КМУ.

Для тих, хто вперше уклав контракт, передбачено такі нововведення:

 • 100 000 грн після першого та другого року військової служби. Така компенсація надається один раз протягом усього часу проходження служби;
 • Компенсація 50% першого внеску за іпотекою;
 • сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 000 грн. Скористатися цим правом можна протягом 3-х місяців з дати укладення контракту і лише один раз.

Яку відпустку для військовослужбовців встановлює закон про мобілізацію

Закон про мобілізацію також стосується відпусток для військових. Після звільнення з полону військовослужбовцям передбачена відпустка, тривалістю 90 календарних днів без поділу на частини. У цьому випадку зберігається грошове забезпечення. Усе це актуально за умови, що військовий не захотів звільнитися зі служби, у зв'язку зі звільненням з полону.

Крім того, додаткова відпустка передбачена за знищену техніку не більше 15 календарних днів на рік.

Також для надання щорічної основної відпустки враховуватимуться критерії відсутності не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців відповідного підрозділу.

"Військові, які перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) зберігають за собою виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років та інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення", — продовжує експерт.

Військовослужбовці, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, після закінчення декрету можуть повернутися на ту саму посаду, з якої йшли у відпустку.

Лікування за кордоном

"Важлива зміна передбачена для військових, які перебувають на лікуванні за кордоном. Якщо в них виникає необхідність розв'язати питання щодо тривалого лікування, вони можуть пройти ВЛК дистанційно. Це важливо, оскільки такий висновок дозволяє надалі отримувати відповідні виплати за період лікування", — пояснює експерт.

Також закон про мобілізацію передбачає можливість зараховувати один місяць служби за три, якщо військовий брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку зі збройною агресією РФ проти України під час дії воєнного стану. Такий пільговий розрахунок вислуги стягуватиметься для визначення розміру пенсії.

Фокус раніше детально розбирав, які зміни передбачає новий закон про мобілізацію для військовозобов'язаних.

Також Фокус писав, як покарають роботодавців, чиї співробітники вчасно не обносять дані в ТЦК.

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини