У Черкаській області, як і в інших регіонах України, тривають відключення електроенергії. Літо – час для ремонту енергосистеми, яку обстрілювала і по якій продовжує бити росія. Годин без світла може ставати більше, однак в цей час підприємства, магазини, офіси продовжують працювати.
“18000” підготував добірку та огляд обладнання, що допоможе жителям і квартир, і приватних будинків залишатися зі світлом у періоди відключень. У цьому матеріалі про:
- повербанки;
- зарядні станції;
- генератори;
- сонячні панелі;
- пункти незламності та зв’язок.
Повербанк
Один із варіантів, завдяки якому можна продовжити час роботи ґаджетів під час відключень світла, – мати повербанк. Як розповів “18000” консультант магазину техніки в Черкасах Віталій, повербанків на ринку зараз достатньо, однак ціни на них коливаються. Порівнюючи з осінню першого року повномасштабного вторгнення росії в Україну, коли товар був у дефіциті і, відповідно, подорожчав, зараз вартість повербанку знизилася до середнього показника, однак не повернулася до початкової ціни 2022-го.
– Якщо не враховувати дешеві портативні батареї, то в середньому вони коштують від 350 гривень до 3 000 гривень. Зарядні станції вже коштуватимуть дорожче, – пояснює пан Віталій.
В українських магазинах техніки більшість повербанків із Китаю, однак вони відрізняються ціною та якістю. Йдеться про якість їхнього складання, матеріал корпусу, тип батареї тощо.
Окрім відомих загалу звичних повербанків, що підтримують заряд телефона, існують такі ж, але для швидкого заряджання, є і з бездротовою зарядкою. Також можна придбати повербанки, від яких заряджають, наприклад, ноутбуки. Ще існують портативні акумулятори з сонячною панеллю на корпусі.
– Попри різноманітність товарів, частіше покупці обирають бренд “Xiaomi” та “Baseus”. Що стосується ємності батареї, то популярні – 20000-30000 mAh. Вони зручні за розміром і вагою. А для домашнього користування можна придбати акумулятор уже на 60000 mAh і не турбуватися про його вагу, встановивши на зручному для себе місці. До нього можна підключити три-чотири дроти і заряджати кілька ґаджетів одночасно, – каже консультант магазину техніки.
Повербанком на 20000 mAh можна тричі або три з половиною рази зарядити телефон. Здебільшого батареї у смартфонах мають 5000 mAh. А портативні акумулятори, незважаючи дорогі вони чи дешеві, не віддаватимуть увесь свій заряд.
Скільки прослужить повербанк, залежить, зокрема, від його вартості. Однак його зношеність незначно впливає на якість заряду. Хороші акумулятори здатні працювати по три-чотири роки.
Консультант радить підтримувати заряд повербанку час від часу, не залишати його на довгий час розрядженим. Є ризик, що одного разу він не ввімкнеться. Також з батареєю потрібно бережно ставитися, як і з будь-якою технікою: не бити і не кидати. Крім того, повербанк краще не заряджати від автомобільної зарядки. Він довго накопичуватиме заряд і, відповідно, нагріватиметься. Один із безпечних моментів під час заряджання техніки – не перевантажувати подовжувач.
Зарядна станція
На відміну від повербанків попит на зарядні станції відчутно зріс із середини травня цього року. Комерційний директор черкаського гіпермаркету Максим Усмединський зазначає, що через це в основних імпортерів пустують склади.
Водночас у магазинах можна знайти зарядні станції з великим діапазоном потужності: від 0,2 до 45 кВт. Їхня вартість залежить від комплектації, однак стартова ціна, наприклад у гіпермаркеті, 2 999 гривень.
Купуючи зарядну станцію, потрібно враховувати, що час її роботи залежатиме від загальної потреби споживачів, що до неї підключені.
– Наприклад, холодильник – 80 Вт/год і телевізор – 50 Вт/год разом споживають 130 Вт/год. Якщо їх підключити до зарядної станції з ємністю аккумулятора 1000 Вт/год, то відповідно, все працюватиме дещо більше семи годин. Потім станцію потрібно заряджати, – розповідає Максим Усмединський.
Популярні зарядні станції здебільшого серед жителів квартир, також їх обирають військові. Їхні переваги – тиха робота, відсутність вихлопних газів, крім того, їм не потрібне додаткове обслуговування, наприклад, змінити масло.
– Якщо зарядну станцію використовувати лише за її призначенням та чітко дотримуватись інструкцій виробника, вона цілком безпечна, – додає комерційний директор гіпермаркету.
Генератор
Щоб отримати ще більше електроенергії під час відключень, можна придбати генератор. У магазинах нині їх достатньо.
Серед поширених типів генераторів: бензиновий, дизельний, генератор на пропановому та природному газі, сонячний та інверторний генератор. Діапазон потужності може бути від 1 до 2000 кВт.
Наприклад, середньостатистичному дизельному генератору потрібно 250 г на 1 кВт/г. Тобто при навантаженні 1 кВт протягом години, він має витратити 250 г дизеля. Витрата у бензинового генератора буде більшою – це близько 350 г на 1 кВт/г.
У гіпермаркеті, наприклад, пропонують покупцеві генератори від 3 499 гривень і більше, оскільки ціна підвищується залежно від комплектації товару.
Максим Усмединський пояснює, що час роботи генератора без перерви залежить від комплексу факторів, але насамперед від навантаження на обладнання, а також від якості системи охолодження. Вона може бути водяна або повітряна.
– Зазвичай про час роботи зазначають в інструкції з експлуатації до кожної моделі, але закономірність у них одна: чим вище навантаження – тим менший час може працювати установка, – розповідає комерційний директор гіпермаркету.
Генератори обирають зараз і підприємці, і приватний сектор, і військові, оскільки це універсальний інструмент із забезпечення електроенергією. Не підходить він лише для використання у квартирі.
У Головному управлінні ДСНС у Черкаській області нагадали правила користування генераторами, аби уникнути нещасних випадків. Радять:
- купувати генератори лише в ліцензованих точках продажу;
- під час використання дотримуватися інструкції;
- використовувати тільки на відкритому повітрі, тому що генератор виділяє чадний газ, який небезпечний для людини;
- встановлювати генератор потрібно так, щоб відстань до найближчої поверхні від нього була не менше шести метрів. Це потрібно, щоб уникнути пожежі;
- заправляти генератор охолодженими, тільки на відкритому повітрі й тримайти паливо якомога далі від нього;
- робити перерви в роботі генератора, що передбачені паспортом виробника. Рекомендують відключати його через п’ять годин роботи хоча б на 30 хвилин.
Сонячні панелі
Для генерації електричного струму також використовують сонячні панелі. Однак кількість згенерованої електроенергії залежатиме від місця розташування панелей, погоди та пори року.
– Панель розміром 1,75 м на 1 м виробляє близько 400 ват на годину, за умови температури 25°С, коли панель встановлена на південь, і сонце перебуває під кутом 90° до панелі – тобто влітку з 11:00 до 15:00 години. Відповідно, зранку і ввечері влітку, вдень восени і весною ця ж сонячна панель виробляє менше електроенергії. В похмурий день панелі теж продукуватимуть значно менше електроенергії, – пояснює директор черкаської компанії, що будує сонячні електростанції, Микола Кузьковий.
За його словами, на панелі не має падати тінь. Якщо вона з’явиться, тоді погіршується робота всього сонячного масиву: генерації електроенергії може не бути зовсім. Також узимку зазвичай п’ять-шість сонячних днів, тому ефективність сонячних електростанції в цей період теж буде низькою.
– У грудні 5-ти кВт станція згенерує орієнтовно 120 кВт/год, в лютому – 220 кВт/год, в квітні – 500 кВт/год, в червні – 670 кВт/год, в серпні – 600 кВт/год, а в жовтні – 400 кВт/год, – додає Микола Кузьковий.
Одна сонячна панель, яка генерує 400 ват, коштує дещо більше 4 тисяч гривень.
Покупцям сонячних панелей радять враховувати, що сонячна панель виробляє постійний струм, а електромережі та побутові електроприлади працюють на змінному струмі. Тому до сонячних панелей потрібен інвертор, який перетворює постійний струм у перемінний і навпаки. Інвертори є: мережеві, автономні, гібридні.
Мережеві працюють лише тоді, коли в мережі є електроенергія. Вони найкраще підходять для підприємств, які мають великі обсяги споживання і вдень електроенергією з сонця закривають частину споживання для власних потреб. Однак якщо електроживлення немає, хоча на вулиці сонячний день, сонячна електростанція не працюватиме.
Автономні інвертори працюють із сонячними панелями і акумуляторами. Зазвичай їх використовують там, куди дорого провести електроенергію, наприклад, у будиночок в горах. Такий інвертор може працювати без сонячних панелей: тоді, коли є електроенергія в мережі – заряджає акумулятори, тоді, коли немає світла – живить електроприлади від акумуляторів.
Третій вид інверторів – гібридні. Вони працюють як мережеві, коли є електроенергія, і як автономні, коли світла немає. Навіть, коли сонячна електростанція виробляє більше електроенергії, ніж може бути спожита для власних потреб, надлишкова електроенергія переходить у загальну мережу, її споживають сусіди.
– Для такої роботи потрібно отримати дозвіл обленерго і встановити двонаправлений лічильник. Також є режим роботи гібридного інвертора, коли функцію віддачі електроенергії в загальну мережу обмежують, тоді дозвіл на встановлення не потрібен, – зауважує директор черкаської компанії.
Гібридний інвертор, коли зникає електроенергія в мережі, продовжує працювати і живити електроприлади від сонця або акумуляторів. Також є гібридні інвертори, які працюють із бензиновим, дизельним або газовим генераторами. Коли немає світла, сонця і заряду акумуляторів, вони самостійно запускають генератори: живлять споживачів і заряджають акумулятори від генератора, і за умови заряду акумуляторів самостійно вимикають генератор. Тоді продовжують живити споживачів від акумуляторів.
Для сонячних панелей, аби вони забезпечували більше електроенергії, потрібна площа. Тому їх обирають частіше жителі приватних будинків. Однак Микола Кузьковий каже, що одну-дві сонячні панелі можна зустріти і на балконах багатоповерхівок. Ці панелі живлять портативні електростанції, наприклад “Ecoflow”, які зі свого боку живлять роутер, старлінк, газовий котел, холодильник чи інші ґаджети.
Водночас основний показник автономної роботи сонячних панелей – це ємність акумуляторних батарей, які можна зарядити як від сонячних панелей, так і від мережі, коли вона заживлена.
– Щоб заживити на одну годину WI-FI роутер (споживання 15 Вт/год), холодильник (150 Вт/год), газовий котел (150 Вт/год), ноутбук (70 Вт/год), освітлення (20 ват), достатньо інвертора потужністю до 1 кВт/год і 12 вольтного акумулятора на 50 ампер-годин. Враховуючи, що світло може зникати на пів дня, власникам квартир радимо купувати автономні інвертори від 3 до 5 кВт. Вони за декілька годин зможуть зарядити акумулятори від мережі, тоді коли буде світло. Один 12 вольтний на 100 ампер-годинний гелевий акумулятор – це приблизно на 1 кВт/год роботи споживачів. На 4 кВт/години вище названих домашніх приладів потрібно два такі акумулятори, – розповідає Микола Кузьковий.
У приватні будинки рекомендують встановлювати гібридні інвертори потужністю 8, 10, 12 кВт/год. Найпоширеніші акумуляторні батареї до таких інверторів – це літієві 48 вольт. Потрібно встановити хоча б 10 кВт акумуляторних батарей у приватний будинок, де споживання зазвичай більше. Директор компанії зауважує, що сонячних панелей потрібно ставити на 20 % більше, ніж номінал інвертора. Відповідно, на 5-ти кіловатний інвертор достатньо 6 кВт панелей, на 10-ти кіловатний інвертор – 12 кВт панелей.
За автономний інвертор на 3,6 кВт доведеться заплатити до 15 тисяч гривень, два акумулятори з електрофурнітурою обійдуться ще в 13 тисяч гривень. Гібридний інвертор коштуватиме дорожче, як і літієві акумулятори. Гібридна електростанція на 10 кВт з акумуляторами 10 кВт коштуватиме близько 400 тисяч гривень.
– Автономія – це вимушений крок. Тому бойлер, радіатор, кондиціонер, пральну машину варто живити не від акумуляторів, а чекати, коли з’явиться в мережі електроенергія. На багатоповерхові будинки можна встановлювати сонячні системи для автономної роботи лише для освітлення в під’їздах, відеоспостереження, домофону, роботи насосів. Але вони не підійдуть для заживлення ліфтів і більш того для забезпечення електроенергії всіх мешканців. Жителям багатоповерхівок радимо встановлювати або автономні інвертори з акумуляторами, або павербанки чи портативні електростанції. Про опалення чи нагрів води, на жаль, не йдеться, – додав Микола Кузьковий.
Пункти незламності
Коли стаються аварійні відключення світла і вони тривають годинами, жителі Черкащини можуть звертатися до пунктів незламності. Нині з 200 пунктів в області 171 перевели у режим “готовий до відкриття”. Вони мають відновити роботу впродовж двох годин за потреби. Пункти розміщені, зокрема: 163 – в органах місцевого самоврядування, 35 – у системі ДСНС та два – на базі залізничних вокзалів.
Як розповіли “18000” у департаменті цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії із правоохоронними органами Черкаської ОВА, 29 пунктів незламності в підрозділах Головного управління ДСНС України у Черкаській області продовжують свою роботу.
Пункти незламності на базі поліцейських відділків і в Головному управлінні Нацполіції в Черкаській області, що облаштовували взимку 2022-го, також працюють. Однак, за словами речниці обласного управління поліції Зої Вовк, відвідувачів під час відключень електроенергії тут немає.
Знайти пункти незламності можна на карті в застосунку “Дія” або ТУТ. На ній є інформація про те, де можна підзарядити телефон чи підключитися до інтернету.
У Міністерстві цифрової трансформації нагадують, що для того, аби залишатися на зв’язку, не обов’язково йти в пункт незламності.
Щоб був інтернет, пропонують під’єднатися до інтернет-провайдерів, які використовують технології xPON. Які з провайдерів підтримують ці технології, можна перевірити на карті від Мінцифри та ЛУН.
А щоб був мобільний зв’язок, нагадують про можливість підключення до нацроумінгу.
Нагадаємо, “18000” у матеріалі “Відключення електроенергії: відповіді черкащанам на всі “чому” зібрав відповіді на поширені запитання: хто формує графіки відключення електроенергії для Черкаської області, чому вимикають світло в оселях вночі та рано-вранці та чому графіки не для всіх житлових будинків.
Усі актуальні новини Черкас та області за сьогодні – у вайбер-каналі “18000”. Підписуйся, аби не пропустити!