17.8 C
Cherkasy
Вівторок, 25 Червня, 2024

Відпочинок на всі гроші. Як у Черкасах відбувається літня кампанія оздоровлення дітей

Популярне

Оздоровлення дітей і з Черкас

Наприкінці травня департамент соціальної політики Черкаської міської ради оголосив про приймання заявок на сезонне оздоровлення черкаських дітей в одному з карпатських санаторіїв. У перший день понад 300 охочих родин написали заяви на оздоровлення, а сама закупівля путівок уперше за багато років обійшлась без гучних скандалів, втім не без запитань до ціни послуги та політичного підтексту.

Закупівельна історія питання

За традицією тема літнього оздоровлення дітей є однією з найбільш чутливих у місцевому порядку денному. Окрім того, що це зайвий привід місцевим політикам і чиновникам проявити турботу про власний електорат, це ще і великий шматок бюджету, який теж за традицією засвоюють не за найбільш прозорими правилами. Протягом багатьох років спочатку департамент освіти, а потім уже департамент соціальної політики Черкаської міської ради закуповував путівки для оздоровлення дітей на узбережжі Чорного моря. Ці торги починалися взимку і, за гарних обставин, закінчувалися наприкінці травня або ж на початку літа. Все – через високу конкуренцію серед таборів та різноманітні адміністративні важелі, які використовували місцеві чиновники та політики, аби цю конкуренцію обмежити. В окремі роки подібної боротьби навіть не вдавалося провести відповідні торги. Втім цей період, схоже, назавжди позаду.

Після початку повномасштабного вторгнення з очевидних причин чиновники та політики відмовились від фінансування дитячого відпочинку на узбережжях українських морів. Натомість зосередили свою увагу на заході країни та її санаторіях і курортних базах. За цей час фінансування відповідних видатків місцевого бюджету зросло у кілька разів, що можна пов’язувати зі зміною “кураторів” галузі соціальної політики, ними стали представники “Європейської солідарності”. Соціальна галузь має небагато напрямків, де можна реалізовувати бюджетні “квоти”, які отримують політичні сили промерської більшості, в якій і “ЄС”. Схоже, що літнє оздоровлення стало одним із таких напрямів, підтриманим партнерами по коаліції з інших політичних сил.

Уже в перший рік повномасштабного вторгнення черкаські діти поїхали до Карпат, а саме у приватний дитячий санаторій “Делюкс-кідс”. Переможця закупівлі визначили без проведення будь-яких аукціонів, що дозволяли чинні на той момент закупівельні норми. В результаті було придбано 1050 путівок вартістю 11 мільйонів 890 тисяч гривень. Так у 2022 році вартість одного дня відпочинку дитини для місцевого бюджету складала 850 гривень, всього ж витратили понад 12,5 млн гривень.

У 2023 році чиновникам повернули обов’язок проводити відповідні конкурентні торги. В результаті довкола закупівлі путівок, на які планували витратити вдвічі більшу аніж у попередній рік суму, а саме 25 млн гривень, виникла низка скандалів та дискусій. Тоді конкуренцію приватним закладам, розташованим переважно у Львівській області, несподівано склав державний санаторій із Закарпаття, який відповідав всім вимогам чиновників і запропонував суттєво нижчу ціну. Внаслідок тривалого вивчення документів та оскарження, черкаські діти поїхали відпочивати на Закарпаття, а місцевий бюджет заплатив за це трохи більше 15 млн гривень, що в розрахунку на день відпочинку дитини склало 600 гривень, тобто суттєво дешевше, аніж рік до того.

Водночас подібний відпочинок мав і свої об’єктивні проблеми. Про це “18000” розповіли всі учасники відповідного процесу. Частина батьків були незадоволені умовами відпочинку. Сам заклад не до кінця врахував власну специфіку. Багато років цей санаторій спеціалізувався на оздоровленні дорослих, зокрема пенсіонерів і ветеранів. Поєднання їхнього відпочинку з відпочинком великої кількості дітей – річ, яка потребує належної організації. Її у закладі не виявилось. Утім всі ймовірні недоліки того відпочинку перекривало інше – його ціна. У результаті тих торгів місто зекономило майже 10 млн гривень, дещо менше 50 % суми, яку планувало витратити.

У 2024 році, врахувавши весь досвід попередніх років, чиновники одразу обмежили коло потенційних учасників лише Львівською областю. Жоден потенційний учасник із інших регіонів не оскаржував відповідну вимогу, попри суттєвий бюджет – 25 млн гривень. Уперше за всі роки спостереження за торгами у Черкасах відбулися без будь-якої скарги чи навіть вимоги з боку учасників. Це може свідчити або ж про суттєве скорочення пропозиції на відповідному ринку, яка переважає попит, або ж про “проведену” роботу серед потенційних учасників.

Унаслідок торгів уперше черкаські діти поїдуть відпочивати до приватного львівського оздоровчого табору “Соколята”, розташованого у місті Хирів. Ціна питання – майже 25 млн гривень за 1460 путівок або ж 1220 гривень за день відпочинку. Майже удвічі дорожче, аніж минулорічна ціна, запропонована закарпатським санаторієм. Цікаво, що у 2023 році київське товариство “Лаяр Сіті”, що є власником центру “Соколята”, також брало участь у торгах. Тоді компанія під час конкурентного аукціону пропонувала 700 гривень за одну путівку за день відпочинку.

Уже цього року заклад продав іншим замовникам власні путівки за ціною, суттєво меншою за ту, яку запропонували Черкасам. Йдеться про 780 гривень для дітей із Дніпра, 880 гривень за день у таборі для дітей зі Стрию або ж 1060 гривень за відпочинок дітей із столиці. Всі ці міста заплатять за відпочинок суттєво менше Черкас.

Вартість оздоровлення дітей у різних містах

Чому відрізняється ціна, ми запитали у власника компанії Євгена Шаруна. У коментарі “18000” він зазначив, що, ймовірно, для дітей з інших міст буде скоригована послуга. Зокрема, з його слів, імовірно, вони не матимуть доступу до басейну, як це може бути у черкаських дітей. Водночас умовою всіх торгів, які ми згадуємо вище, є безпосередньо існування басейнів.

Андрій Лопушанський

Андрій Лопушанський

Товариство, яке здійснюватиме оздоровлення черкаських дітей, зареєстроване у Хирові на Львівщині. Директор компанії – Олександр Карєв, а власник – уже загадний вище Євген Шарун. Шарун є найманим працівником у компанії народного депутата України від політичної сили “Європейська солідарність” Андрія Лопушанського. Йдеться про “Погулянка інвест”. Втім Шарун називає це тільки інвестиційним проєктом, який до того ж, “неактивний”.

Євген Шарун повідомив “18000”, що нардеп від “Європейської солідарності” Лопушанський не має стосунку до закладу, де будуть оздоровлюватися черкаські дітлахи на замовлення департаменту соціальної політики Черкаської міської ради.

Варто зауважити, що відповідно до тендерної документації, нерухоме майно, у якому розміщений табір, належить інвестиційній компанії “Захід”, бенефіціаром якої нині зазначено Ігоря Токара. До 2021 року бенефіціаром цієї компанії була Анастасія Лопушанська – донька згаданого вище нардепа.

Зазначимо, що слово “Лаяр” у назві товариства також може бути скороченням повного імені обранця – Лопушанський Андрій Ярославович. Додамо, що раніше на території закладу, де зараз функціонує оздоровчий комплекс, була одна з військових частин, що розформували у 1992 році.

Сергій Кудактін - Європейська Солідарність

Саме представники “Європейської солідарності” курують роботу відповідного департаменту в Черкасах. Втім будь-який політичний контекст закупівлі місцеві політики категорично відкидають:

– Уперше від вас чую про зв’язок переможця з “Європейською солідарністю”, – розповідає у коментарі лідер місцевого осередку цієї політсили Сергій Кудактін. – Я як політик не хотів би, щоб виграв тендер хтось пов’язаний із політичною силою у департаменті, яким курує представник нашої партії. Водночас ми ж не можемо заборонити окремим підприємцям брати участь у торгах. Тому для мене головне, щоб не було дискримінації, як наприклад, у минулому році.

Політик також згадує скандальний досвід попередніх років і додає, що на зараз торги відбулися без будь-яких зауважень з боку потенційних учасників. Кудактін вважає, що це нівелює будь-яку політичну складову, мовляв хто завгодно міг брати участь у цих торгах або ж оскаржувати їх умови, втім цього не зробив.

Дещо схожа з цією ситуація була і в іншій коштовній закупівлі департаменту соціальної політики. У ній право на будівництво прихистку за кошти європейських кредиторів може здобути ще одне афілійоване з політичною силою “Європейська солідарність” підприємство. Йдеться про компанію із Київщини “Ріалбуд”, власником якого є депутат Київської обласної ради від “ЄС” Арташес Татоян.

Також читайте: Гроші з кладовища для військових можуть піти на підприємства, якими керують депутати.

Як відпочити?

У коментарі “18000” виконувачка обов’язків очільниці департаменту соціальної політики Черкаської міської ради Юлія Ніконенко розповіла, що цього року заклади обирали, спираючись на попередній досвіду.

– У нас і наших фахівців величезний досвід і, виходячи з нього, ми писали вимоги до закладу, враховуючи здоровий глузд, помилки та гарні моменти попередніх років. Щоб санвузли були доступні не на вулиці, щоб кімнати були обладнані, щоб сантехніка була в порядку, щоб харчування було відповідно до умов, затверджених Кабінетом Міністрів, і воно було не менше ніж п’ять разів на день, – говорить чиновниця.

Юлія Ніконенко - департамент соцполітики Черкаси

Фото з сайту департаменту соцполітики ЧМР

Щодо зростання очікуваної вартості закупівлі цього року Ніконенко каже, що визначали її, проаналізувавши запити комерційних пропозицій, які надіслали до подібних оздоровчих закладів регіону:

– Ми надіслали близько 10 різних пропозицій, щоб отримати орієнтовну вартість. Тобто люди точно знали, хто ми і чому цікавимось. Водночас сумно, що було лише два учасники. Думали, буде більше. Вимога була така, щоб оздоровити всіх дітей саме влітку. Минулого року попри те, що заклад був великий, вони не змогли оздоровити всіх, коли тепло, тож зміни розписували на жовтень. На останні зміни просто не могли набрати охочих дітей, – жаліється чиновниця та каже, що саме тому були змушені у 2023 році відмовитися від понад 300 путівок.

Цього року чиновники планують придбати 1460 путівок. Цього, зі слів Юлії Ніконенко, має вистачити, аби оздоровити всіх охочих. Вони вже зараз можуть писати відповідні заяви у департаменті соціальної політики. Початок першої зміни запланований на 16 червня. Серед тих, хто може отримати безоплатний відпочинок – діти з родин учасників бойових дій, загиблих або зниклих наших воїнів, діти з інвалідністю та інші. Чиновниця додає, що найбільшу кількість путівок у попередні роки отримали діти із малозабезпечених родин. Як буде цього року, покаже час. Деталі та необхідний перелік документів необхідних, аби отримати путівку від департаменту соціальної політики, за посиланням.

Що в інших містах області?

Відповідно до чинного законодавства, літнє оздоровлення окремих категорій дітей мають забезпечувати коштом місцевих і державного бюджету. Водночас з року в рік цю норму на Черкащині, як і в інших регіонах, виконують частково. Оздоровлення переважно організовують “на місцях” у спеціальних літніх таборах, які розгортають на території здебільшого закладів освіти.

Так на Черкащині, за інформацією Черкаської обласної військової адміністрації, планують оздоровити понад 23 тисячі осіб. Водночас сама обласна військова адміністрація не буде здійснювати централізований відпочинок дітей із Черкащини у інших регіонах. Така практика мала місце у попередні роки, до повномасштабного вторгнення. Очевидно, це потребує суттєвого фінансового ресурсу, який в нинішніх умовах здебільшого забезпечений лише у великих містах області та обласному центрі.

В обласній адміністрації повідомили, що розподіляють певну кількість путівок для оздоровлення дітей у “Міжнародному центрі “Артек”. Нині вже відправлено на відпочинок 60 дітей, путівки яким оплачено коштом державного бюджету. Що стосується закупівлі путівок в інших містах, за оперативною інформацією обласних чиновників, окрім Черкас витратитися на путівки для дітей планують також у Золотоноші та Умані. Але суми та кількість путівок там не йдуть у жодне порівняння із коштами, закладеними до Черкаського міського бюджету.

Зокрема, в Умані планують придбати 80 путівок очікуваною вартістю у 850 тисяч гривень або ж 760 гривень за день відпочинку. У мерії зазначили, що поки не можуть говорити про будь-який табір і регіон відпочинку, тому що закупівля ще не завершена. У разі успішного завершення торгів путівки надаватимуть у межах визначеної черги з пріоритетом для дітей із родин учасників бойових дій. Крім того, місцева очільниця профільного департаменту Галина Кучер повідомила, що, окрім планів виїзного оздоровлення, також у дітей є можливість відвідати місцеві табори. Працюють також, аби мати змогу вивезти окремі групи на відпочинок за кордон.

Черкаси – найкраще місто на землі

Літнє оздоровлення дітей – одне з важливих завдань і функцій профільних чиновників. Однак воно фактично неможливе без належного фінансового забезпечення. Нині ми можемо констатувати дисбаланс між можливостями дітей у різних громадах області. Поки в Черкасах планують оздоровити “всіх охочих”, а минулого року не могли навіть знайти належну кількість дітей, в інших містах та громадах ситуація кардинально інша. Все, що можуть запропонувати пільговим категоріям дітей майже по всій області – це відпочинок разом з друзями на шкільному стадіоні. У Черкасах же йдеться йде про курорт із басейном та п’ятиразовим харчуванням за ціною, суттєво вищою, аніж відпочинок дітей у тому ж таборі з Києва та Дніпра. Чому так? Бо все найкраще – дітям, черкаським дітям. А ще можливо і політикам, які це організовують, зважаючи на ціну питання.

Також читайте: Чим зайняти дітей влітку: огляд літніх таборів Черкас.

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

ТОП новини

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини